Najlepší gin – recenzie TOP svetových značiek

Ako piť gin, a ktorý je najlepší? Poďte sa pozrieť do sveta destilátu, ktorý je príjemne cítiť borievkou a citrusmi. Chcete vedieť, na akom si naozaj pochutnáte? Tu nájdete odpoveď. Porovnali sme najlepšie svetové značky, medzi ktorými je aj slovenské zastúpenie.

1. miesto

Monkey 47

monkey 47

Vol: 47 %
Krajina: Nemecko
Objem: 0,5 l

2. miesto

Hendrick’s Gin

Hendrick's Gin

Vol: 41,4 %
Krajina: Škótsko
Objem: 0,7 l

3. miesto

Tanqueray Gin

Tanqueray Gin

Vol: 43,1 %
Krajina: Veľká Británia
Objem: 0,7 l

TOP voľba

Isle of Harris Gin

isle of harris gin

Vol: 45 %
Krajina: Škótsko
Objem: 0,7 l

7 najlepších ginov

  1. Monkey 47
  2. Hendrick’s
  3. Tanqueray
  4. Martin Miller s
  5. Bombay Sapphire
  6. Beefeater Gin
  7. Žufánik Gin

Gin si väčšina ľudí vybaví ako prímes do horkého toniku, ale možno budete prekvapení, že gin si môžete vychutnať aj len tak, samotný. Niekto povie, že v gine cíti leto a pohodu, ale ďalší zase povie, že v ňom sú cítiť vianoce. Viete prečo? Tento destilát má totiž mnoho podôb a chutí. Medzi jeho tradičné príchute patria tie, ktoré sú cítiť borovicou, borievkou ako napríklad u London Dry ginov. Na týchto „džinoch“ väčšina z nás vlastne vyrástla.

Čo je gin?

Na trhu je mnoho značiek a druhov tohto destilátu, ktorý sa mimochodom väčšinou vyrába obilného sladu, oleja z borievky s prídavkom ďalších bylín a korenia. Len vo Veľkej Británii dnes existuje 350 páleníc ginu a stovky ďalších po celom svete. Ostatne gin je tak nejako spájaný práve s Anglickom, ale vynašiel ho v roku 1650 Holanďan Dr.  Fanciscus de La Boie. Takže gin je pôvodom z Holandska.

Komplexnú chuť ginu, ktorú tvorí mnoho chutí rôznych bylín a korenín, si najlepšie vychutnáte samostatne, ale oveľa viac si najskôr pochutnáte, keď ho zmiešate s kvalitným tonikom alebo sódovou vodou. Vo svete sa často pije zmiešaný so zázvorovým pivom. Skrátka gin je najlepšie pitie, ktoré môžete usrkávať z pohára a užívať si jeho nezameniteľný chuťový charakter.

Recenzie najlepších ginov

Monkey 47

Receptúra Monkey 47 ginu je samozrejme starostlivo strážená. Táto značka pochádza z Čierneho lesa (Schwarzwaldu) v Nemecku. Chuť Monkey 47 tak tvorí čistá príroda a potom jedna kľúčová ingrediencie – brusnice. Tie dodávajú tomuto ginu špecifickú ovocnú a ľahko horkastú chuť. Ingrediencií je v tomto destiláte nakoniec 47.

Množstvo prísad je naozaj ohromujúce, ale oveľa dôležitejšia je chuť ginu. Tá napodiv hladká robustná. Ide o pomerne silný gin s množstvom korenia, ovocných a bylinkových chutí. Monkey 47 je tradičný suchý gin, ktorý sa hodí do komplexnejších koktailov ako je napríklad Singapore Sling, ale keď ho zmiešate s tonikom a pridáte plátok šťavnatého grapefruitu, tak nemôžete nič pokaziť.

Hendrick’s Gin

Klasická fľaša lekárenského štýlu je to, podľa čoho spoznáte Hendrick’s Gin na prvý pohľad. Možno vás prekvapí, že tento destilát vyrába spoločnosť William Grant & Sons, ktorá je známa skôr ako pálenica škótskej whisky. Hendrick’s je škótsky gin, ktorý sa vyrába z rôznych rastlín a bylín. Neskôr je do ginu pridaná esencia z ruží a šalátových uhoriek. Tieto dve ingrediencie sú tie, o ktorých si myslím, že robia Hendrick’s jedinečným. Nie je to teda len o čistom borievky, ktorý je ale v gine cítiť na prvé privoňanie.

V chuti a vôni Hendrick’s nájdete klasicky borievka, ale aj prekvapivé množstvo citrusových tónov ako pomaranč a limetka. K tomu sa pridáva jemný nádych ruží a tóny výberových šalátových uhoriek. Ako ho piť? So sódovkou, tonikom, ale nezabudnite ho ozdobiť plátkom uhorky.

Tanqueray Gin

Tanqueray Gin je tradičný suchý London Dry gin, ktorý je údajne najobľúbenejším ginom barmanov na celom svete a údajne je to 6. najpredávanejšie gin na svete. Zaujímaví je, že tento gin má dve verzie – európsku a americkú. Tá americká je silnejšia (47,3 % ABV) a tá naša európska má 43,1 % ABV. Silnejší je podľa mňa oveľa lepší pre miešané nápoje, ale čo narobíme.

Tanqueray sa od ostatných líši tým, že rastliny sú priamo destilované namiesto toho, aby sa nejaký čas macerovali. Ďalší rozdiel je v tom, že po destilácii neriedi neutrálnym liehom. Vo vôni aj v chuti prevažuje borievka s miernymi tónmi citrusov. Tie tam možno ani neucítite, pokiaľ nemáte trénované chuťové poháriky. V závere je pekne cítiť koriander. Bylinno-korenený profil sa tiež v chuti nezaprie. K Tanqueray Gin sa najviac hodí ľahký tonik a plátok citróna.

Martin Miller’s

Martin Miller’s gin je destilovaný v klasických destilačných hrncoch v anglickej Langley’s Distillery a potom je odoslaný na Island, kde sa mieša s jedinečnou islandskou pramenitou vodou. V chuti je cítiť borievka, citrusová kôra, korieand, sladké drievko a muškátový oriešok. Niekto tvrdí, že v Martin Miller’s cíti aj škoricu, ale ja som ju v chuti nikdy nenašiel. Veľa zdrojov tiež tvrdí, že je do ginu pridaná uhorková esencia a je fakt, že typická uhorková tam je náznakom cítiť. Avšak oficiálne zdroje o tom nevydali ani riadok informácií. Asi to bude jedna z tajných prísad.

Bombay Sapphire

Bombay Sapphire gin bol u väčšiny ľudí tým prvým pomyselným krôčikom do sveta ginov. Už im kvôli tomu, že im ukázal, že gin nie je iba o borievky, ale že je to oveľa zložitejšie pitie. Táto značka je druhá najpredávanejšia na svete. A nie je divu. Je lacný, dobrý aj kvalitný.

A ako chutí? Celému spektru chutí dominuje kyslý citrón a tiež množstvo alkoholu so spoločnosťou borievky. Chuť je taká trochu olejovitá a hustá. Z počiatku pôsobí gin celkom neutrálne, ale keď ho máte plnú pusu, tak ucítite pikantný citrón s kvetinovými tónmi.

Beefeater Gin

História Beefeater London Dry Gin siaha do 60. rokov 19. storočia. Je to jednoducho britská klasika, ktorá sa vyrába tradičnou metódou macerovania, pri ktorej sa extrahujú chute a oleje, vrátane pomarančovej chute a citrónovej kôry. Beefeater je ikonický gin z ktorého nezískate boh vie aký pocit. V chuti je cítiť ťažký, ale príjemne aromatický borievka s vyváženými citrusovými tónmi, pomarančmi a koriandrom.

Beefeater sa najčastejšie používa asi na prípravu Martini, ale v nás je známejšia ako prísada do toniku s plátkom citróna. Ja osobne ho mám najradšej mierne podchladený, kedy ho rád miešam s tonikom a popíjam ako nenáročné, ale dobré pitie.

Žufánik gin

Gin Žufánok OMG je suchý gin, ktorý by sa rád zaradil medzi svetovú špičku. Avšak presadiť sa medzi veľkou a slávnejšou konkurenciou nie je vôbec jednoduché. Faktom ale je, že ide o dosť dobrý gin, ktorý tvorí 16 vybraných bylín a korenín. V chuti je cítiť tradičný borievka, ale prekvapivý je jemný náznak levandule alebo medovky. Pri výrobe sa údajne používa aj výťažok zo stromu lipy srdcovitej. Chuťovo ide určite o dobrý zážitok a týmto ginom nemôžete nič pokaziť. Pokiaľ patríte medzi fanúšikov ginu, tak už som OMG alebo iný limitovaný gin tejto spoločnosti ochutnali. Ak nie, tak ho určite skúste.

A ako Žufánka piť? Pretože je chuť pomerne dobre vyvážená, tak by som sa nebál odporučiť ho piť len tak, s ľadom alebo s tonikom a plátkom citróna.

Ako piť gin?

Gin pite s rozdrveným ľadom a plátkom citróna, limetky alebo šťavnatého grepu. Pozor ale na to, aby ste citrusy nezatĺkli chuťový charakter ginu. Komplexnosť chutí najlepšie vynikne v drvenom ľade. Gin sa často používa na miešané nápoje. Asi každý človek pozná gin a tonik, čo je jednoduchý a miešaný nápoj, s ktorým si chute ginu určite vychutnáte. Miešaný nápoj ozdobte plátkom uhorky alebo nejakého citrusu.

Gin a tonic

Toto je najznámejší kokteil z ginu. Podľa najznámejšieho receptu vám na prípravu ginu s tonikom bude stačiť toto:

  • 4cl ginu
  • 8-10 cl toniku (podľa chuti) odporúčam Thomas Henry Tonic Water
  • plátok šalátovej uhorky na ozdobu

Postup prípravy kokteilu je jednoduchý. Vysoký pohár naplňte celým ľadom, pridajte gin a potom pomaly cez lyžičku nalejte tonik. Nakoniec vložte plátok uhorky a je hotovo.

Aké sú typy ginu?

Gin má 4 typy, ale táto otázka vás pravdepodobne napadne, keď ochutnáte viac značiek ginov. Potom si asi poviete, prečo to sakra chutí inak?

Dry gin (London Dry)

Dry gin čiže London Dry Gin je suchý gin, ktorý sa vyrába po celom svete, ale pochádza údajne z Anglicka, kde je tento typ ginu veľmi obľúbený. Často sa používa na miešanie ginu s tonikom alebo na zmiešanie s vermútom, kedy vám vznikne Martini. Suchý gin má špecifickú borievkovú chuť doplnenú o citrusové tóny.

Genever

Genever je pôvodný typ ginu, kedy sa gin vyrábal v Holandsku na lekárske účely. Má robustnejšiu chuť, v ktorej je tiež cítiť borievka, ale aj klinček, muškátový oriešok alebo napríklad rasca.

Plymouth

Tento gin je možné vyrobiť iba v anglickom meste Plymouth. Čím je špecifický? Veľmi sa podobný London Dry ginu, ale je viac suchší a nie je toľko zemitý. Plymouth gin má obvykle sedem botanických prísad: kardamóm, semená koriandra, koreň orrisu, sušené šupky pomaranča, borievka a koreň Angeliky.

Old Tom

Old Tom je taká horšia verzia ginu. Prečo horšie. On pochádza z 18. storočia, kedy si gin varil každý doma po svojom. To niekedy samozrejme utrpelo na kvalite. Tá bola často strašná. Na dochutenie sa používalo sladidlo a sladké drievko. V dnešnej dobe nabral typ Old Tom iný smer a je to samozrejme dobrý gin, ktorého sladkosť pochádza zo sladkého drievka. Avšak po sladkosti tento typ ginu nechutí.