Ruská vodka

Máte radi ruskú vodku? Tento číry destilát je považovaný za ruský národný nápoj, ale v skutočnosti to tak nie je. To vôbec nevadí. Vodka je najčistejším destilátom , do ktorého sa neprimiešavajú zložky, farbivá, a pokiaľ ide o čistú originálnu vodku, tak do tej sa nepridávajú žiadne esencie a iné príchute. Čo sa teda pije v Rusku a dá sa to kúpiť aj u nás v obchodoch? Vitajte na stránke ruskej vodky.

Najpredávanejšie ruské vodky

Najznámejšie vodky z Ruska, ktoré sa u nás predávajú najviac. Tieto fľaše patria medzi najobľúbenejšie.

Novinky

Najnovšie ruské vodky v obchode. Nejde ale o nejaké rýchlokvašky. Sú to mnohí milovníci vodky preverenej značky, ale v novom a lepšom obale.

Najlacnejšia ruská vodka

Najlacnejšie ruské vodky, ktoré sa u nás dajú kúpiť a sú skutočne z Ruska. Russian Standard alebo Zelyonaya Marka sú veľmi známe, ale najlacnejší z ruskej vodky je pravdepodobne Carskaja Original Vodka.

Atypické a originálne balenia

Tie najlepšie ruské vodky v netradičných a luxusných baleniach. Ak chcete darček pre milovníka vodky, tak tu nemôžete šliapnuť vedľa.

O ruskej vodke

Celý svet považuje vodku za ruský národný nápoj, ktorý sa podáva už aj dojčatám v pôrodnici. To je samozrejme nadsadenie. Destilát sa bol do Ruska respektíve do Moskvy importovaný niekedy v 16. storočí. V tom čase sa však tento číry mok nazýval ako zelené víno, chlebové víno a tiež horúce víno, pretože v tom čase sa destilát pripravoval z vína. V Rusku teda vniklo iba slovo vodka, ale pôvodný význam slova sa používal pre liečivé alkoholové tinktúry. Až až v 17. storočí sa začalo používať slovo vodka (v ruštine водка) pre alkoholické nápoje.

V Rusku sa skonzumuje v prepočte na jednu osobu cez 17 litrov vodky ročne. Tento výsledok radí túto krajinu na prvé miesto krajín, kde sa skonzumuje najviac vodky. Napríklad u nás sa skonzumuje v prepočte na jednu osobu 1,5 litra vodky ročne.

Výroba a kvalita vodky

Vodka sa najčastejšie vyrába z obilného alebo zemiakového kvasu. Dôležitý je najmä škrob obsiahnutý v týchto surovinách. Pri destilácii dochádza k oddeľovaniu čítaného alkoholu od vody, kedy vznikne destilát s obsahom 80-95% alkoholu. Tesne pred fľaškovaním sa tento destilát čistí a riedi.

Čistota je hlavné kritérium pre kvalitnú vodku. Filtrácia cez aktívne uhlie musí prebiehať čo najpomalšie. Jednotlivý používajú rôzne filtračné materiály. Niekto používa drevené uhlie, ďalší kremičitý piesok a niekto filtruje cez krištáľové diamanty. Kvalitu vodky určuje najmä kvalita destilácie a filtrácie. Čím lepšie sa profiltruje, tým je vodka čistejšia a kvalitnejšia.

Ako sa pije ruská vodka?

Ruská vodka sa väčšinou pije čistá. Najlepšie je ľadovo vychladená. Často sa dáva vodka namraziť, pretože taká je potom najlepšia. Možno je to zvyk zo Sibíri. To nikto nevie. Vodka sa nikdy neriedi vodou. Pokiaľ ju nariedite vodou, tak vyniknú jej ostrejšie rysy a chuť liehu. To nie je dobre.

V Rusku sa vodka okamžite zajedá takzvanou zakuskou. To môže byť napríklad kyslá uhorka, údené mäso, ale pokojne aj obložený chlieb alebo skôr chlebíček a jednohubka.