Najlepší rum – rebríček a recenzie TOP kvalitných rumov

Hľadáte najlepšie rum?

Na svete existuje nespočet značiek rumov ao kúsok menej ich výrobcov. Ako z toho vybrať v roku 2022 dobrý a kvalitný rum? Úplne ľahké to určite nie je, ale napriek tomu som pre vás pripravil prehľad najznámejších a najobľúbenejších značiek rumov, medzi ktorými sú aj tie najlepšie. Aký rum je najlepší?

Všetky rumy v rebríčku som osobne ochutnal , takže nejde o náhodne vybrané fľaše. Sú to rumy, ktoré mám osobne hrozne rád. Myslím, že budú chutiť vám aj komukoľvek inému.

1. miesto

Ron Zacapa Centenario 23y

Vol: 40 %
Doba zrenia: 23 rokov
Krajina: Guatemala
Typ: Melasa
Objem: 0,7 l
Farba: Tmavý mahagón
Chuť: Karamel, Vanilka, Drevo, Korenie, Sušené ovocie

Odporúčam po naliatí do pohára nechať rum aspoň minútu oddýchnuť. Potom sa vám krásne uvoľní jeho  nevtieravá a plná vôňa, úplne vyvážená a sprevádzaná jemným dymovým nádychom.  Avšak žiadna vôňa nie je dominantná. 

2. miesto

Plantation 20th Anniversary XO

plantation xo thumb

Vol: 40 %
Doba zrenia: 10-15 rokov
Krajina: Barbados/Francúzsko
Typ: Melasa
Objem: 0,7 l
Farba: Tmavo jantárová
Chuť: Banán, Kokos, Čokoláda, Mango, Vanilka

Jemný, ovocno vanilkový rum, ktorý by mal ochutnať asi každý. A asi každému bude chutiť. V chuti je tiež cítiť sladké drevo, škorica, smotana. Celé to hrá veľmi harmonicky.

3. miesto

Flor de Caña
18y

Flor De Cana 18y

Vol: 40 %
Doba zrenia: 18 rokov
Krajina: Nicaragua
Typ: Melasa
Objem: 0,7 l
Farba: Zlatá
Chuť: Vanilka, Horká čokoláda, Dub, suchá chuť, ale dobrá

Flor de Caña 18 je lacný rum. Má taký decentný štýl. Nazval by som ho tradičným rumom, ktorý chutí ľahko sladkého drievka, bylinkovo ​​s koňakovými tónmi a završuje to smotana. Je to jednoducho klasický dobrý rum.

Môj tip

Doorly’s 12y

Doorlys 12y

Vol: 43 %
Doba zrenia: 12 rokov
Krajina: Barbados
Typ: Melasa
Objem: 0,7 l
Farba: Zlatá
Chuť: Vanilka, Korenie, Dub, Exotické ovocie

Chuťovo príjemný a prekvapujúce. Zreteľne sú cítiť chute karamelu, mliečnej čokolády a sušeného ovocia. Tóny korenistého duba zaisťujú krásnu rovnováhu vyzretého barbadoského rumu.

10 nejlepších značek rumů Ukázat

Obľuba rumu celosvetovo rastie. Podľa niektorých odhadov sa v roku 2019 predalo tejto liehoviny za 2,3 miliardy USD. Kategória prémiových rumov vzrástla o 6% , čo je skvelý výsledok. Rum sa pomaly dostáva do väčšieho povedomia alebo skôr získava na väčšej obľube medzi konzumentmi ako najlepšie whisky alebo brandy.

Na trhu existuje mnoho značiek rumov, ktoré patria vo svete „likérov“ medzi to najlepšie, čo môžete nájsť. Ak hľadáte niečo, čo môžete večer usrkávať z pekného pohára , tak už nemusíte siahať po koňaku, whisky, ale môžete si vychutnať kvalitný rum.

Vyskúšajte niekoľko rumov a uvidíte, že rum je pripravený stať sa ďalším fenoménom, ktorý si opľúbia „pijaci“ na celom svete. Je to samozrejme nadsadenie. Naozaj dobré rumy je najlepšie vychutnávať a rozpoznávať ich charakter. Ich prehľad vám prinášame v našom porovnaní.

Ron Zacapa

Ron Zacapa je prémiový rum a jedna z najobľúbenejších značiek rumov na svete. Pochádza z Guatemaly. História tejto značky siaha až do roku 1976. Práve v tomto roku bola značka založená pri príležitosti stého výročia osláv založenia mesta Zacapa. Výroba týchto rumov začína už na samotnej plantáži s cukrovou trstinou. Tieto plantáže sa nachádzajú na najlepšom mieste na svete vo výške 50 metrov nad morom. Prečo najlepšom mieste? Pretože je tu ideálna mikroklíma, pôda a teplota. Zacapa sa vlastne vyrába z trstinového medu alebo skôr z panenského sirupu než z klasickej melasy. Panenský sirup je hlavným produktom spracovania cukrovej trstiny. Ďalšou zvláštnosťou je kvasenie. Zacapa používa vlastný kmeň kvasiniek, ktoré sa získavajú z ananásu. Ananásové kvasinky produkujú jedinečnú arómu, ktorá je typická práve pre rumy Zacapa.

Najlepšie rumy od Ron Zacapa:

Ron Zacapa Centenario 23y

Ron Zacapa Centenario 23y

Ron Zacapa Centenario 23y v sebe nesie ideálnu a jedinečnú rovnováhu komplexných vôní a chutí plynúcich zo špeciálnych rezervných rumov. Tie sú vo veku od 6 do 23 rokov. Staršie a mladšie rumy sa miešajú v rade sudov po robustných amerických whisky a jemnom sherry. Inštitút pre testovanie nápojov dal tomuto rumu 98 bodov.

Chuť je veľmi sladká a mäkká so špecifickým charakterom po hnedom cukre a melase. V nose ucítite sladký orechový med, čokoládu a jemnú dymovú arómu. Zistiť cenu

Ron Zacapa Centenario XO 25y

Ron Zacapa Centenario XO 25y

Ron Zacapa Centenario XO 25y je tvorený zo zmesi rumov v starobe od 6 do 25 rokov. Táto zmes rumov zrela na netradičnom mieste vo výške cez 2100 metrov nad morom. O jedinečný charakter sa postarali sudy po americkom bourbone, sherry a koňaku, v ktorých rum zrel. Kombinácia starnutia a širokej škály znovu použitých sudov vytvára vysoko komplexný rum s bohatou vôňou a chuťou. 

Chuť je hebká a hladká s hustou medovou sladkosťou. Do toho sa miešajú sušené ríbezle, marhuľové brandy a nezameniteľná chuť hnedého cukru.  Zistiť cenu

Don Papa

V rumoch Don Papa sa nesie dlhoročná tradícia výroby filipínskeho rumu. Tradícia týchto rumov je inšpirovaná príbehom jedného z dávnych hrdinov filipínskej revolúcie Dionisia Magbuelasa. Ten je na Filipínach známy ako Papa Isio – majster na cukrovarníckej plantáži. Don Papa je prémiový rum z Filipín, ktorý sa vyznačuje nielen špecifickými fľašami, ale najmä rozmanitými chuťami a jedinečným charakterom. Hoci ide o mladú značku, ktorá vznikla v roku 2012, tak tieto rumy sa umiestňujú na zoznamoch av rebríčkoch najlepších rumov. A tiež najobľúbenejších. Rumy sa destilujú s filipínskej cukrovej trstiny. Rum potom zreje v sudoch z amerického duba, z ktorého získa zum svoj nezameniteľný charakter a chuť.

Najlepšie rumy od Don Papa:

Don Papa Baroko Thumb

Don Papa Baroko

Don Papa Baroko na prvý pohľad odlišujú od ostatných Don Papa rumov. Hoci obal je totožný s  ostatnými rumami tejto značky, okamžite ma zaujala pestrá etiketa doplnená o typickú faunu filipínskych ostrovov.  Osobne musím povedať, že z  estetického hľadiska sú rumy Don Papa  jedny z  najprepracovanejších, a limitka Baroko rozhodne nie je výnimkou. Zistiť cenu .

Don Papa 7y

Don Papa 7y

Don Papa 7y je jednoznačne jednotkou medzi lacnými a sladkými rumami. Dalo by sa povedať, že je to živá legenda na poli sladkých rumov. Ale hlavne patrí medzi najobľúbenejšie a najpredávanejšie v Česku. Tento rum zrel v sudoch pekných 7 rokov, počas ktorých získal ovocnú arómu a jemnú chuť. Pre rumárov začiatočníkov je to ideálna voľba. Zistiť cenu

Don Papa 10y

Don Papa 10y je limitovaná edícia, ktorá je o chlp lepšia ako sedemročný Don Papa a má podobný chuťový profil ako práve sedemročný rum. Isté sú drobné rozdiely v chuti. Tá je bohatšia a vyrzálejšia. Desaťročný Don Papa zrelo posledné tri roky v zuhoľnatených sudoch. Špecifická chuť tohto rumu má tóny sušeného ovocia a kakaa. Zistiť cenu

Appleton Estate

Značka Appleton bola založená už v roku 1749 na Jamajke. Ide teda o pravý jamajský rum, ktorého charakteristická chuť sa zdokonaľovala po celé stáročia. Je to vôbec možné? Áno je. Appleton Estate má vyladené destilačné metódy, pri ktorých sa páli ten najkvalitnejší alkohol a základ dobrého rumu. Appleton vlastní vlastný pozemok o veľkosti 11000 akrov a je to vlastne najstaršia cukrovarnícka usadlosť na Jamajke. Na tomto pozemku je nielen pálenica, ale aj plantáže s cukrovou trstinou. O kvalitu týchto rumov sa stará Master Distiller Joy Spence, čo je aj prvá žena, ktorá titul Master Distiller získala. Vďaka kvalite patria rumy Appleton Estate k najlepším na svete.

Najlepšie rumy od Appleton Estate:

Appleton Estate Rare 12y

Appleton Estate 12 rokov Old Rare Blend je tvorený v malých sériách. Veľmi zaujímavé na tomto rume je, že ho tvoria skutočne rumy, ktoré všetky prešli 12 ročným zrením, čo u väčšiny miešaných rumov povedať nemožno, pretože sú miešané z rôzne starých destilátov. Chuť rumu v sebe nesie príznaky dubového korenia, pomarančovej kôry, roztavenej karamelky a tmavý cukor.  Záver v krku je mierne horký s sladkastou príchuťou s výraznými známkami korenia. Zistiť cenu

Appleton Estate 21y

Takto starý rum snáď nemôže byť zlý. Ide o zmes rumov, ktorých minimálny vek by mal byť 21 rokov. Na tieto rečičky sa nie je možné vždy spoliehať a musíme veriť destilérom. U týchto rumov sa snaží Master Distiller Joy Spence udržať rovnaký chuťový profil, aby rum chutil každý rok rovnako a dalo sa naň spoľahnúť. Ako chutí? Po kakau, pečených orieškoch a po dubovom dreve, pretože tieto rumy jednoducho musia zdať v dubových sudoch. Farba rumu je temne medená a vôňa krásne kvetinová s tónmi orechov. Zistiť cenu

Diplomatico

História značky Diplomatico začala v roku 1959 v horúcej latinskoamerickej krajine – Venezuele. Vtedy bola založená pálenica, kde sa dodnes vyrába každá fľaša. Tá sa nachádza na úpätí pohoria Andy, rovnako ako plantáže, z ktorých pálenica čerpá. Lokalita bola vyberaná veľmi starostlivo práve s ohľadom na špecifickú klímu, ktorá je ideálna na pestovanie cukrovej trstiny. Spočiatku bola pálenica vo vlastníctve Licorerías Unidas SA (LUSA). Táto spoločnosť ale bola v roku 2002 predaná do rúk skupiny podnikateľov z Venezuely. Prvýkrát v histórii tak bola vlastnená výhradne miestnymi. Došlo na zmenu mena – Destilerías Unidas SA (DUSA). Ide o nezávislú a hrdú rodinnú spoločnosť. Liehovar je unikátny tromi rôznymi destilačnými postupmi, ktoré dávajú vzniknúť unikátnym a celosvetovo obľúbeným nápojom.

Najlepšie rumy od Diplomatico :

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

Príjemný a sladký nápoj, ktorý je populárny po celom svete. V štýlovej vintage fľaši na vás čaká temne zlatistý až tmavo jantárový nápoj. Vôňa je sladká, pre niekoho možno až príliš. Ucítite v ňom ovocie, pomaranče, vínnu révu a hrozienka s dotykom čokolády a sladkého sirupu. Sladkosť je poznať aj v chuti, dozvuk je krátky. Na konci príliš neucítite pálenie alkoholu, čo môže niekto považovať za zvláštne. Chýba nám aj chuť duba, ktorú by sme u 12-ročného rumu čakali. Zistiť cenu

Diplomatico Ambassador Selection 14y

Recept na tento nápoj bol vytváraný dlhých 10 rokov. Ide o limitovanú edíciu, ktorá si každoročne vyrobí len obmedzený počet. Zreje 12 rokov v sudoch po bourbone a ďalšie 2 v sudoch po sherry. Vôňa je vyvážená so sladkými a drevitými tónmi vrátane dymu. Ide o silnejší rum (47%) s hutnou chuťou. Oproti Reserva Exclusiva nie je tak sladký. Chutí po čokoláde, vanilke a ovocí. To všetko je cítiť aj v závere. Zistiť cenu

Plantation

Značka Plantation vyrába rum v niekoľkých karibských krajinách. Špecializuje sa na kvalitné fľaše naprieč rôznymi štýlmi a chuťami. Tie najlepšie sa posielajú do Francúzska do Maison Ferrand, kde dochádza k finálnemu zreniu. Za Plantation stojí Alexander Gabriel, ktorý na konci 80. rokov objavil upadajúce pálenicu Maison Ferrand. Rozhodol sa ju odkúpiť a na plno sa venovať svojej vášni – rumu. V 90. rokoch precestoval Karibik a hľadal tie najlepšie rumy v regióne. Vtedy sa zrodila Plantation. V roku 2012 bol za svoju činnosť Alexander odmenený hneď niekoľkými cenami. Dnes je Alexander vlastníkom aj prezidentom Maison Ferrand a patrí medzi svetoznáme osobnosti na trhu s alkoholom. Jeho podnik reprezentujú predovšetkým tri značky – Plantation Rum, Ferrand Cognac a Citadelle Gin.

Najlepšie rumy od Plantation :

Plantation XO

Plantation XO pochádza z Barbadosu. Zreje v sudoch po bourbone. Potom ho čaká cesta do Francúzska, kde dozrieva v sudoch po koňaku z Maison Ferrand. Výsledkom je trochu kontroverzný rum s dlhým dozvukom. Chuť je ľahko pikantná a krémová, v tejto cenovej kategórii by ale mohla byť komplexnejšia. Často prevažuje predovšetkým sladkosť, čo je trochu na škodu, pretože prebíja čokoľvek ďalšie a pôsobí umelo. Hoci by mal chutiť vyzreté, ucítite predovšetkým doslazovadlá a nevyzretý alkohol skôr než sofistikovane namiešaný vyzretý rum. Zistiť cenu

Plantation Grande Réserve

Jedna z najzaujímavejších fliaš od Plantation je Grande Réserve. Rum bol vypálený na Barbadose, kde zrel 5 rokov v sudoch po bourbone. Dozrieva vo Francúzsku v sudoch po koňaku, odkiaľ je stáčaný priamo do fľaše. Aróma je príjemne sladká, ucítite karamelovú melasu a dub. Chuť je ľahko sladká a pikantná s tónmi pomaranča a korenia ako je škorica, muškátový orech a vanilka. Dozvuk je vybalansovaný, korenie skvele vyvažuje sladkosť.  Zistiť cenu

Mount Gay

Značka Mount Gay patrí pod pálenicu Mount Gay Distilleries Ltd. Nájdete ju na Barbadose. Ide o jednu z najstarších páleníc rumu na svete – prvý počin spoločnosti sa datuje do roku 1703. V súčasnosti vlastní väčšinu akcií pálenice Rémy Cointreau. Mount Gay sa predáva celosvetovo, najväčšia časť exportu mieri do USA. Vychutnať si ho ale môžete aj v Čechách. Paliareň sa volá po síre Johnovi Gay Alleynym, filantropovi a bojovníkovi proti otroctvu. V súčasnosti je považovaný za barbadoského hrdinu. Jeho odkaz spoločne s námorníckou minulosťou sa táto značka snaží neustále oslavovať. Rumy od tejto značky sa vyrábajú z melasy a vody. Fermentácia prebieha za použitia exkluzívnych kvasiniek. Destiluje sa v medených bankách a potom zreje v dubových sudoch.

Najlepšie rumy od Mount Gay :

Mount Gay XO

Mount Gay neposkytuje informácie o tom, ako presne tento rum starý je. Hoci sa dočítate pokazky, že zrel až 17 rokov, Ministry of Rum na svojich stránkach indikuje, že ide pravdepodobne o zmes siedmich, ôsmich a desaťročných rumov. Nápoj je zlatý až medený. Aróma je ostré, ale nie nepríjemné. Ucítite banán a dub, vanilku a krém. Po ochutnaní vám ústa naplnia horúčosť, ktorá spočiatku prebije všetko ostatné. Potom sa rozvinie chuť banánu, krému, vanilky a duba, tak ako vo vôni. Dozvuk je dlhý s tónmi korenia. Chutí sucho, nie je sladký. Chuť by napriek tomu mohla byť bohatšia, pôsobí mierne nedotiahnute. Zistiť cenu

Mount Gay Pot Still 10y

Tento rum je hrejivý a korenený. Aróma je zaujímavá s tónmi jablčného cideru. Pokiaľ máte radi jablčné brandy, tento rum by ste rozhodne mali vyskúšať. Chuť je komplexná a bohatá, pre niekoho možno až príliš divoká. Sem tam sa objavia tóny trávy. Neodporúčame ho pre tých z vás, ktorí si chcú užiť sladký rum. Pot Still 10y je suchšia. Napriek tomu zaujímavý a neobvyklý. Zistiť cenu

Flor de Caña

Flor de Caña pochádza z Nikaraguy . Vlastní ju spoločnosť Licorera Compañía de Nicaragua, SA (CLNSA), ktorá zase patrí do Grupo Pellas. História Flor de Caña siaha až do 19.st. Všetko sa začalo na plantážach s cukrovou trstinou. Business to bol dobrý, spoločnosť sa ale neuspokojila s málom a rozhliadala sa okolo. Čoskoro objavila potenciál rumu a založila vlastnú pálenicu v Chichigalpe v roku 1890. O necelých 60 rokov neskôr mali rumy taký úspech, že sa začal vyvážať aj do okolitých štátov. Inovácia v technológiách a pokrok odštartoval veľkú modernizáciu, ktorou liehovar prešiel v 60. rokoch. Vtedy otvoril aj druhú pobočku v Hondurase. Rumy sú destilované päťkrát a zrejú v dubových sudoch po bourbone. Celá výroba je kóšer.

Najlepšie rumy od Flor de Caña :

Flor de Caña 18y

Tento rum zrel 18 rokov. Bol vyrobený podľa tradičnej receptúry, ktorú si rodina zakladateľov stráži po generácie. Rum by nemal byť dosladzovaný. Vôňa je výrazná. Chuť silná a rumová. Ucítite tmavú čokoládu a sladký karamel. Záver je príjemný, nekončí ani príliš skoro, ale ani sa zdĺhavo neťahá. Dominuje v ňom vanilka, pikantné korenie a dub. Odporúčame ho na príležitostné pitie. Zistiť cenu

Flor De Cana 12y

Flor de Caña 12y

Flor de Caña, ktorý zrel 12 rokov, je obľúbený pre svoju pikantnú, čokoládovú, pomarančovú a maslovú príchuť. Sladkosť nie je príliš výrazná a skvele ju dopĺňa chuť dubového suda, v ktorom zrela. Napriek tomu nemá maslovo-dymovú chuť a dub by mohol byť o niečo výraznejší. Tento rum vám možno príde ľahko horkastý. Viac ako čokoládu by sme mohli menovať kakao, popr. horkú čokoládu. Zistiť cenu .

Bumbu

Bumbu je značka, ktorá neodmysliteľne patrí ku Karibiku. Pochádza z Barbadosu a vyrába nezabudnuteľné rumy podľa receptov, ktoré pochádzajú od cestovateľov a obchodníkov až z 16. a 17. storočie. Vtedy bolo bežné, že sa do rumu pridávalo neobvyklé exotické korenie. Pre túto oblasť ide o niečo typické. Ide o pozostatok z doby, keď korenie bolo drahšie ako zlato. Paliareň Bumbu bola založená v roku 1840 a vo všetkých ohľadoch rešpektuje tradíciu pálenia rumu. To má na Barbadose dlhú históriu – začali s ním už pred 400 rokmi. Bumbu vyrába nápoje z trstiny, ktorá pochádza z 8 stredoamerických štátov. Výrobky od tejto značky sú obľúbené po celom svete a platia za kultové fľaše, ktoré nesmú chýbať na polici žiadneho skúseného barmana.

Najlepšie rumy od Bumbu :

Bumbu XO 18

Bumbu XO 18 hneď na prvý pohľad zaujme elegantnou fľašou v matnom prevedení. Tento rum pochádza z Panamy a dozrieval 18 rokov, najprv v sudoch po bourbone, potom po sherry. Hodí sa ako na príležitostné, tak stolové pitie. Má zaujímavú arómu s tónmi karamelu, vanilky a duba. Chuť sa jemne rozline a naplní vám ústa komponenty ako v aróme. K tomu ale pridajte ešte pomaranč, kávu a exotické korenie. Rum je príjemne sladký, nie sú v ňom cítiť umelé dochucovadlá alebo mladý alkohol. Všetko je vyzreté av plnej súhre, presne tak, ako názov napovedá. Zistiť cenu

Bumbu Rum Original

Bumbu Rum original pochádza z Barbadosu. Vychádza z pôvodných receptúr, ktoré sa používali 400 rokov späť. Ide o ikonickú fľašu tejto značky, ktorá vo všetkých ohľadoch rešpektuje tradíciu. Vôňa je príjemná a ľahko sladká s tónmi banánu, vanilky, karamelu a dubu. Chuť je výrazná – alkoholová a zároveň korenená. Toho je docielené práve primiešavaním stredoamerického korenia pri pálení. Záver by mohol trvať o kus dlhšie, obdobne ako aróma je jemný a veľmi rýchlo sa vytratí do stratena. Zistiť cenu

Havana Club

Táto značka bola založená v roku 1878 rodinou Arechabala. Ide o celosvetovo uznávaného a komerčne veľmi úspešného výrobcu kubánskych rumov. Pália a miešajú podľa špeciálnych receptúr a postupov, ktoré sa im podarilo udržať v tajnosti. Kubánci si tejto značky veľmi považujú, plná chuť, tóny tropického ovocia, vanilky a duba sa stali ikonickými. Meno Havana Club odkazuje na hlavné mesto Kuby, ktoré majú tieto rumy reprezentovať. V roku 1959 po revolúcii bol liehovar znárodnený a export sa z politických dôvodov sústredil predovšetkým na Sovietsky zväz. V roku 1993 bola značka rozdelená medzi kubánsku vládu a francúzsku spoločnosť zaoberajúcu sa predajom alkoholu Pernod Ricard. Tí okamžite začali produkty Havana Club exportovať do celého sveta okrem USA, ktoré na Kubu uvalili embargo. Paliareň sa nachádza v Santa Cruz del Norte.

Najlepšie rumy od Havana Club :

Havana Club Anejo 3y

Havana Club Anejo 3y je biely rum . Preto, aby bol biely, je potrebné skrátiť dobu zrenia. Prezentácia nie je boh vie ako oslnivá, k značke to už ale tak nejako patrí a dizajn fľaše sa stal ikonický. Aróma je veľmi sladká a ľahko neobvyklá, až tabaková. Keďže ide o 3-ročný rum, pije sa pomerne ľahko. Po ochutnaní zistíte, že je síce jemný, postráda ale akúkoľvek výraznú chuť. Je sladký, ale veľmi krátko. Najčastejšie sa pridáva do miešaných koktailov. Zistiť cenu

Havana Club 15y

Havana Club 15y je pikantná s hrejivým korenistým srdcom. Ide o zaujímavý rum, ktorý sa vám bude odhaľovať postupne s každým ďalším dúškom. Aróma je predovšetkým čokoládová s tónmi duba. Je sladký po mede a vanilke. To všetko završuje trocha karamelu a jablka. Zaujme korením a opäť dubom, v porovnaní so 7-ročným ale ľahko zaostáva. Sladkosť nemusí byť každému príjemná, pôsobí ľahko umelo, takmer ako parfum. Zistiť cenu

El Dorado

El Dorado patrí pod Demerara Distillers Ltd. Ide o jedného z najprestížnejších výrobcov v Guyane. A El Dorado je ich vlajková loď. Výroba rumu má v Guyane dlhú históriu. Holanďania tu začali pestovať cukrovú trstinu v roku 1640. O 10 rokov neskôr už miestni vzdelávali Briti v tom, ako sa páli alkohol. Vďaka tomu bolo na prelome 17. storočnej v oblasti už nejakých 300 páleníc, pričom každá vyrábala vlastný unikátny rum z cukrovej melasy. Demerara nadväzuje na túto tradíciu. V roku 1992 začala na lokálny aj medzinárodný trh dodávať značku El Dorado. Pod ňou vyrába viac ako 20 fliaš, ktoré zbierajú ocenenia po celom svete. Výroba El Dorada je unikátna. Vzniká v bankách z dreva, poslednom funkčnom exemplári na svete tohto druhu. Práve vďaka špecifickým výrobným postupom môžu ponúkať vysoko kvalitné rumy rôznych štýlov a staroby.  Nesmieme zabudnúť vymenovať aj vysoko kvalitnú cukrovú trstinu, ktorá sa zberá v údolí rieky Demerary.

Najlepšie rumy od El Dorado :

El Dorado 21y

El Dorado 21y zaujme výrazným dubovým profilom , predovšetkým v porovnaní s mladšími fľašami od tejto značky. Vonia po dubových sudoch a korení. 21 prináša klasickú chuť sušeného ovocia a hrejivú pikantnosť klasického rumu od Demerary. Chuť je bohatá, komplexná a plne uspokojivá. Ako by ste si do pohára naliali vianočné pečivo. Zistiť cenu

El Dorado 15y

V porovnaní s 12-ročnou verziou má El Dorado 15y oveľa viac dubových a čokoládových tónov. Aróma je zaujímavejšia a plnšia. Tento rum je veľmi sladký, avšak namiesto ovocia v ňom dominuje práve kakao a čokoláda. Chuť je komplexná, každý dúšok vám otvorí niečo nové. Spočiatku je to predovšetkým sladkosť, ucítite jablká, banány a hrozienka. Ďalší dúšok už nie je taký sladký, vystúpi dubové tóny spoločne s výrazne horkou čokoládou a kakaom. Na špičke jazyka mierne páli, zatiaľ čo jeho zvyšok sa obaľuje do prívalu chutí. Dozvuk je korenený a ovocný, trvá príjemne dlho. Tej chuti sa nebudete môcť nabažiť. Zistiť cenu

Záver a hodnotenie

Vybrať ten najlepší rum je z pohľadu degustátora zložité. Čo chutí jednému, nemusí chutiť druhému. Z kvalitatívneho hľadiska by mali byť všetky spomínané rumy špičkou na trhu , takže ich obstaraním nič nepokazíte a určite si vychutnáte ich charakteristickú, ale napriek tomu odlišnú chuť. Avšak ak si nie ste istí tým, čo by vám mohlo chutiť, tak skúste degustačné sety, ktorým sa venuje článok degustačná sada rumu .

Rumy sú základom pre každý poriadny domáci bar. Sú ideálne na miešanie rôznych koktailov . Ako je to u iných destilátov, tak aj tu existujú rumy, ktoré sú pre miešané nápoje lepšie a potom sú tie, ktoré je lepšie vychutnávať, usrkávať a užívať si ich chuťové odlišnosti . Len tak večer s dobrým cigarou alebo v spoločnosti priateľov.

Aký je najdrahší rum?

Najdrahšie rumy na svete patria do limitovaných edícií. Cenu najdrahšieho rumu potom neurčuje iba samotný destilát, ale aj fľaša a celé balenie rumu. Fľaša aj obal väčšinou navrhne známy dizajnér alebo nejaká významná osobnosť.

Najdrahším rumom sveta bol najskôr Legacy by Angostura Rum . ktorý bol vydaný v roku 2012 pri príležitosti 50. výročie nezávislosti Trinidadu. Jedna fľaša alebo skôr krištáľová karafa s objemom 500 ml sa predala za 35 100 dolárov. Bolo vyrobenú iba 20 fliaš.

U nás sa dá bežne zaobstarať najdrahší rum Brugal Papa Andres alebo o niečo lacnejšie Havana Club Maximo Ron Extra Anejo .

Ďalšie recenzie rumu

Časté otázky okolo najlepších rumov

Jaký rum je v ČR a na Slovensku nejoblíbenější?

Je to pravděpodobně tento, což je vlastně vítěz mého žebříčku rumů. Co mě k tomu vede? Je to nejprodávanější rum ve sledovaných obchodech s destiláty. Podle několika informací vím, že pro tento rum se zákazníci rádi vrací.

Co určuje nejlepší rum?

Každý degustátor má svá měřítka, podle kterých ochutnávané rumy hodnotí. Nejlepší rumy hodnotí více degustátorů, jejichž výsledky se pak sčítají. Je samozřejmé, že se na mnoha věcech shodnou. A právě tyto shody určují pořadí v žebříčcích rumů.

Jak poznáte Vy nejlepší rum? Chutná vám? Zkuste jiný. Chutná lépe, nebo hůř? K nejlepšímu rumu se musíte zkrátka propít (ale s rozumem 🙂 ). Čím víc toho ochutnáte, tak pak možná dospějete k závěru, že váš „nejlepší“ rum je vlastně jiný než ten, který pravidelně vyhrává soutěže.

Jaký je nejdražší rum na světě?

Nejdražší rumy na světě patří do limitovaných edicí. Cenu nejdražšího rumu pak neurčuje pouze samotný destilát, ale také lahev a celé balení rumu. Lahev i obal většinou navrhne známý designér nebo nějaká významná osobnost.

Nejdražším rumem světa byl nejspíš Legacy by Angostura Rum. který byl vydán v roce 2012 u příležitosti 50. výročí nezávislosti Trinidadu. Jedna lahev nebo spíše křišťálová karafa o objemu 500 ml se prodala za 35 100 dolarů. Bylo vyrobenou pouze 20 lahví.

Může se rum pít s colou?

Tak určitě :-), ale prémiové rumy je dost škoda míchat s jakýmkoliv jiným nápojem. O přeslazené limonádě to platí dvojnásob. Nechte do rumu Morgena nebo tuzemák.

3/5 - (2 hlasů)