Najlepšie whisky

Rebríček whisky 2024

Whisky je jedným z najznámejších destilátov. Pokúsili sme sa dať dohromady rebríček, ktorý vám pomôže vybrať to najlepšie z celého sveta od Írska, Škótska, Ameriku až po Japonsko. Niekoľko vecí tieto whisky spája. Sú medzi zákazníkmi obľúbené, patria medzi najpredávanejšie nielen v Českej republike, ale aj po celom svete , a majú jedinečnú chuť. Každá z nich má navyše svoj špecifický charakter, ktorý ju robí nenapodobiteľnou a výnimočnou.

Výborne vyvážená whisky

Talisker 10y

Vol: 45,8 %
Doba zrenia: 10 rokov
Krajina: Škótsko
Typ: Single Malt
Chuť: Morská voda, Slad, Vres, Biele korenie, Dym
Verdikt: Neuveriteľne dobré a vyvážené pitie s istou dávkou pikantného korenia.

Veľmi jemná whisky

Glenlivet 18y

Vol: 40 %
Doba zrenia: 18 rokov
Krajina: Škótsko
Typ: Single Malt
Chuť: Sladká, s orechovým koncom, vyzretá a jemná.
Verdikt: Je to veľmi kvalitná jemná whisky. Možno jedna z najjemnejších čo som pil.

TOP írska whisky

Teeling Small Batch

Teeling Single Malt

Vol: 46 %
Doba zrenia: 6 rokov
Krajina: Írsko
Typ: Single Malt
Chuť: dym jabloňového dreva, med, nové korenie, dusené hrušky a grilovaný ananás
Verdikt: Jedna z najlepších írskych whisky

NAJ zo Škótska

BenRiach Oloroso Sherry Cask 10y 2007

Benriach Oloroso 10y

Vol: 58,5 %
Doba zrenia: 10 rokov
Krajina: Škótsko
Typ: Single Malt
Chuť: Rašelina, Dub, Čierne korenie
Verdikt: Jeden z najlepších pomerov cena/výkon

Čo je whisky?

Whisky je tmavý destilát, ktorý sa vyrába (destiluje) zo zŕn obilia. Najčastejšie z jačmeňa, raže a pšenice. V Amerike sa vyrába z kukurice. Whisky sa destiluje po celom svete, ale najpopulárnejšie krajiny sú Írsko a Škótsko.

Whisky sú rôzne typy a niektoré štáty majú prísne stanovené pravidlá a predpisy, ktoré udávajú, ako sa má whisky v tejto krajine vyrábať. Namiesto výroby totiž pri definovaní whisky hrá dosť podstatnú rolu.

Aby bola whisky skutočnou whisky, tak by do nej nemala byť pridaná žiadna iná príchuť. Všetku chuť (charakter), ktorý whisky má, by mal byť získaný zo starnutia v sudoch. To teda znamená, že dochutené whisky (medové, škoricové, jablčné, nie sú po technickej stránke whisky.

Ako piť whisky?

Neexistuje žiadny pevne stanovený postup pitia whisky. Najlepšie je piť ju, tak ako vám chutí najlepšie. Nemiešajte ju s colou, pretože potom nedokážete oceniť jej pravý charakter, ale to neznamená, že ju nemôžete piť v nejakom miešanom nápoji.

Whisky sa najčastejšie pije z takzvaných short glass (krátke poháre) s hrubým dnom. Tak to poznáme z našich reštaurácií aj z najlepších filmov. V takých pohároch chutí whisky najlepšie.

Pokiaľ ju nechcete len piť, ale tiež vychutnať alebo degustovať, tak potom si kúpte degustačný whisky pohárik. Tá má špeciálny polouzavretý tvar, v ktorom sa dokonale rozprestrie aróma. Z tohto pohára sa whisky pije najlepšie.

Recenzie whisky

No post found!

Bruichladdich Port Charlotte 10y

Bruichladdich Port Charlotte 10y je 50% škótska single malt whisky z oblasti Islay. Tieto škótske whisky majú jedinečný dymový charakter, ktorý väčšinou získavajú z rašeliny. Port Charlotte je vyrobená zo 100% škótskeho jačmeňa z oblasti Inverness Shire.

Táto whisky zrela 10 rokov v rôznych sudoch. Najdlhšiu dobu odpočívala v sudoch po americkej whisky. Pri treťom starnutí bola prevedená na 18 mesiacov do sudov sherry hogsheads Oloroso.

Talisker 10y

Talisker 10y je 45,8% single malt škótska whisky z kraja Island. Talisker zreje minimálne 10 rokov v sudoch z amerického duba. Táto škótska whisky tiež vyhrala množstvo svetových ocenení pre svoju vynikajúcu kvalitu.

TOP v slovenských obchodoch

Laphroaig 40% 10y

Laphroaig 40% 10y je 10-ročná škótska single malt whisky z kraja Islay. Pri výrobe sa sladový jačmeň suší nad ohňom z rašeliny, ktorá sa nachádza iba na ostrove Islay. Práve tento dym dáva whisky nezameniteľný charakter, vďaka ktorému dokážete Laphroaig jednoznačne rozpoznať.

Táto whisky patrí k tomu najlepšiemu , čo môžeme zo Škótska v obchodoch bežne kúpiť.

Glenfiddich 12y

Glenfiddich 12y je 40% škótska single malt whisky z kraja Speyside. Patrí medzi najpredávanejšie whisky na svete a je neodmysliteľnou súčasťou stálej ponuky väčšiny dobrých barov a reštaurácií. Táto whisky získala v roku 2007 ocenenie na Medzinárodnej súťaži vín a liehovín. Glenfiddich zreje 12 rokov v sudoch z amerického a európskeho duba.

Najlepšia miešaná whisky

Nikka z Barrel

Nikka from the Barrel je 51,4% miešaná japonská whisky. Táto whisky je dôkazom, že aj v Japonsku sa môže robiť skvelá sladová whisky. Nikka sa dodáva v špecifických 500ml fľašiach. Pre americký trh vyrába Nikka 750ml fľaše. V roku 2007 a 2010 získala hlavnú cenu na World Whiskey Awards.

Chivas Regal 12y

Chivas Regal 12y je 40% miešaná škótska whisky. Tá je vyrobená z viac ako 40 najlepších jednosladových whisky. Farba Chivasu je žiarivo jantárová s vôňou pripomínajúcou lesné kvety a med.

Proper No. Twelve

Proper 12 je 40% miešaná írska whisky , ktorá získala svoju popularitu najmä kvôli svetovej MMA hviezde Conor McGregorvi. Ten s touto whisky (vlastne whiskey, pretože je z Írska) vstúpil do pomyselného ringu so všetkými distillermi majstrami. Do toho vstúpil spoločne s bývalým manažérom liehovaru Bushmills.

Názov whisky je odvodený od Dublinu 12, čo je štvrť, z ktorej McGregor pochádza. Nejedná sa teda o 12-ročnú whisky.

Prečo je Proper zaradenie v rebríčku najlepšie whisky? Je to najmä kvôli obľúbenosti medzi zákazníkmi. Táto whisky je dobre piteľná, ale jej úspech je predovšetkým dielom kvalitného marketingu.

Wild Turkey 101 Rye

Wild Turkey 101 Rye

Wild Turkey 101 Rye je 50,5% americká whisky zo štátu Kentucky a tiež jedna z najobľúbenejších bourbon whisky v USA. Ako správny bourbon je vyrobená zo zmesi kukurice, raže (rye) a jačmeňa. Práve raž má hlavný podiel na mierne mätovom charaktere tejto whisky.

Časté otázky okolo whisky

Jak pít whisky?

Neexistuje žádný pevně stanovený postup pití whisky. Nejlepší je pít ji, tak jak vám chutná nejlépe. Nemíchejte ji s colou, protože pak nedokážete ocenit její pravý charakter, ale to neznamená, že ji nemůžete pít v nějakém míchaném nápoji.

Jak se degustuje whisky?

1. Vypláchněte si ústa studenou vodou
2. Ze vzdálenosti 10-15 cm si přivoňte a pak si přisuňte sklenku blíže k nosu
3. Prohlédněte si barvu. Tmavší barva patří často starším whisky
4. Napijte se a hrajte si s whisky v ústech. Nechte ji převalovat na jazyku, pod jazykem, na patře.
5. Hledejte všechny různé chutě jako vanilka, kakao, čokoláda, smetana, koření, ovoce a také příznaky kouře a rašeliny.

Rozpoznat ve whisky různé chutě chce čas a cvik.

Jaká je nejlepší whisky?

Nejlepší whisky je ta, která vám chutná. Pokud nevíte, co vám chutná, protože jste se k tomu prostě ještě nedopili, tak zkuste tento žebříček nejlepší whisky.

Proč se jednou píše whisky a jidny whiskey?

Pamatujte si, že ve Skotsku, Kanadě, Japonsku se pro tento destilát používá výraz whisky, zatímco v Irsku a Americe se používá whiskey. Pokračování.