Najlepšia írska whisky

Hľadáte najlepšie írsku whisky? Tak ste na správnej stránke. Vyhodnotili sme české i svetové rebríčky, pridali vlastné skúsenosti, hodnotenia az toho všetkého sme zostavili rebríček najlepších írskych whisky. Teda vlastne whiskey, pretože hovoríme o Írsku.

Čo je írska whisky (whiskey)?

Tieto whisky musia byť trikrát destilované, musia zrieť minimálne 3 roky v dubových sudoch, pri výrobe nesmie prejsť cez rašelinový oheň a musí byť vyrobená v Írsku. Potom sa môže pýšiť označením Pure pot-still whiskey. Avšak, faktom je, že týmto označením sa v súčasnej dobe môžu pýšiť snáď len dvaja výrobcovia – Green Spot a Redbreast.

Proper No. Twelve

Proper 12 je 40% miešaná írska whisky , ktorá získala svoju popularitu najmä kvôli svetovej MMA hviezde Conor McGregorvi. Ten s touto whisky (vlastne whiskey, pretože je z Írska) vstúpil do pomyselného ringu so všetkými distillermi majstrami. Do toho vstúpil spoločne s bývalým manažérom liehovaru Bushmills. Názov whisky je odvodený od Dublinu 12, čo je štvrť, z ktorej McGregor pochádza. Nejedná sa teda o 12-ročnú whisky.

Proper No. Twelve patrí do zlatého stredu lacnejšie whisky. Faktom je, že patrí medzi nováčikov, ale jej chuť sa vykryštalizovala z ďalších 100 zmesí, z ktorých bola vybraná práve táto jedinečná.

Aróma: Vanilkový struk, jačmeň s nádychom kvetín a jemné nuansy santalového dreva.
Chuť: Tóny vanilky, sladkastá medová chuť pripomínajúca perník. Tú získala z opekaného dreva suda.
Dozvuk: Sladovo olejnatý s náznakmi karamelu.

Jameson Black Barrel

Jameson Black Barrel je 40% miešaná írska whisky. Jameson je nedmysliteľnou súčasťou histórie írskej whisky, ktorá sa destiluje v New Midleton Distillery. Black Barrel je špeciálna edícia whiskey. Tá prešla pri zrení niekoľkými dvakrát vypálenými sudmi po bourbone a sherry, čo jej dodalo bohatú a jedinečnú chuť.

Výsledok stojí za to. Ide o veľmi podarenú a dobre piteľnú whisky, ktorá sa od originálneho Jamesona nesmierne líši.

Aróma: Ľahká aróma po sudoch zmiešaná so sladkým jačmeňom, ovocím (hlavne marhuľa a broskyňa) a obilninami.
Chuť: Silná a plná chuť s mastnou krémovitosťou as tónmi vlašských orechov, datlí a šupiek. V závere tóny broskýň, kokosu a škorice.
Dozvuk: Dlhý, veľmi ovocný záver s tónmi škorice a muškátového orieška zmiešaný s výraznou sladovou chuťou.

Redbreast 12y

Redbreast 12y je 40% 12-ročná írska single pot still whiskey . Single pot still znamená, že ide o whisky vyrobenú z kaše obsahujúcej sladový aj nesladový jačmeň, ktorý sa následne 3x destiluje v medených destilačných nádobách. V podstate ide o typický štýl írskej whisky.

Redbreast 12y zrela v kombinácii sudov po bourbone av sudoch po Oloroso (španielskej Sherry). Tým získala skladko-korenený charakter s vôňou sladkého ovocia a opekaného duba.

Aróma: Náznak ľanového semienka, orechov a mastnoty s jemnými tónmi sušených šupiek, zázvoru sprevádzaným drobnými nuansami melónu.
Chuť: Pikantná chuť s náznakmi citrusov as tónmi orechov s jemným nádychom marcipánu, sušeného ovocia a Sherry.
Dozvuk: Známky sherry s drobnými tónmi sladkého drievka a korenia.

Tullamore Dew 14y

Tullamore Dew 14y je 41,3% single malt írska whisky. Kto by nepoznal 3x destilovanú jemnú írsku whisky. Toto je jej staršia 14-ročná sestra. Tullamore Dew Single Malt je starená v niekoľkých typoch sudov po bourbone, port, madeira a pre tento kraj netypické Oloroso sherry.

Výsledkom je komplexná korenená whisky so smotanovými tónmi doplnenými chuťou ovocia. Ide o charakterovo vyzretú harmonickú whisky.

Aróma: Citrusové plody, grilovaný ananás s ľahkými tónmi vanilky a bourbonu.
Chuť: Krémovo sladová chuť s množstvom vanilkových tanínov (trieslovín) prechádzajúcich do sladkého červeného hrozna s náznakmi pošírovaného jablka.
Dozvuk: Dlhý, ľahko vyprážaný sladký záver.

Paddy

Paddy je 40% miešaná írska whisky z grófstva Cork. Tá prešla trojitou destiláciou. Paddy je v Írsku pojmom a patrí k najznámejším a najpredávanejším whisky tejto krajiny. Až v poslednom čase sa rozhodla vyraziť do celého sveta a konkurovať gigantom ako je Jameson.

Paddy je zmesou všetkých troch typov írskej whisky – sladová, single pot still a grain whisky (obilná). Jej starenie je medzi 4 až 7 rokmi a prebieha v dubových sudoch po bourbone a sherry.

Aróma: Svieže kvetinové tóny, obilie a ovocie s miernymi náznakmi vanilky.
Chuť: Sladká karamelová chuť premiešaná s obilninami, ružovou vodou s ľahkými tónmi masla a vanilky.
Dozvuk: Krátka korenený záver s jemným príznakom acetónu a orechovou chuťou.

Tullamore Dew

Tullamore Dew je 40% miešaná írska whisky . Tá patrí u nás najskôr k najznámejšej a najviac predávaným whisky. Vyznačuje sa svojou jemnosťou, ktorú získava trojitou destiláciou.

Tullamore Dew sa mieša z troch druhý whisky – single malt, grant a pot still. Táto zmes potom zreje v sudoch po bourbone a sherry.

Aróma: Ovocná (jablká a čierne ríbezle) a sušenoková aróma s jemným náznakom karamelovou sladkosťou a so spútou šupiek.
Chuť: Tóny sušených šupiek a korenia prechádzajúce do ľahkej chute toastu s maslom, medom. Záver ľahko zrnitý s krémovou vanilkou.
Dozvuk: Jemne sladový, karamelky, sušené ovocie a korenie nasiaknuté alkoholom.