Najlepšia škótska whisky

Hľadáte najlepšie škótsku whisky? Tu ste na správnom mieste. Zostavili sme rebríček najlepších a najznámejších whisky zo Škótska. Vedeli ste, že pravá škótska musí byť vypálená v škótskej pálenici z vody a sladového jačmeňa, že musí zrieť najmenej 3 roky + jeden deň na území Škótska a to v dubových sudoch alebo že sa do nej nesmú pridávať iné prísady ako je karamelové farbivo a voda ? Pokiaľ to spĺňa, tak ide o škótsky originál, ktorý je väčšinou cítiť rašelinovým dymom.

Talisker 10y

Talisker 10y je 45,8% single malt škótska whisky z kraja Island. Talisker zreje minimálne 10 rokov v sudoch z amerického duba. Táto škótska whisky tiež vyhrala množstvo svetových ocenení pre svoju vynikajúcu kvalitu. Recenzie Talisker 10

Laphroaig 10y

Laphroaig 40% 10y je 10-ročná škótska single malt whisky z kraja Islay. Pri výrobe sa sladový jačmeň suší nad ohňom z rašeliny, ktorá sa nachádza iba na ostrove Islay. Práve tento dym dáva whisky nezameniteľný charakter, vďaka ktorému dokážete Laphroaig jednoznačne rozpoznať.

Tento desaťročný Laphroaig je skutočným pokladom, na ktorého chuť si možno budete potrebovať chvíľu zvyknúť. Je totiž cítiť jódom. Tento rys je pre Laphroaig nezameniteľný a pripomína medicínsky odér pri otvorení lekárničky. Veľa ľudí si chuť tejto whisky zamiluje už po prvom pohári, ale všetci sa zhodnú, že pri prvom privoňaní ich tento skvost skôr odrádzal.

Aróma: Sladká lekárska aróma s jemnými nuansami jódu, fenolu a soľanky. Ľahko pripomína borovicový dezinfekčný prostriedok s tónmi orechov.
Chuť: Silná chuť morských rias, korenia a rašeliny s ľahkými tónmi vanilkovej zmrzliny.
Dozvuk: Dlhý, sladko vanilkový dozvuk miešajúci sa s dymom, borovicovým dezinfekčným prostriedkom a údenou morskou soľou.

Bruichladdich Port Charlotte 10y

Bruichladdich Port Charlotte 10y je 50% škótska single malt whisky z oblasti Islay. Tieto škótske whisky majú jedinečný dymový charakter, ktorý väčšinou získavajú z rašeliny. Port Charlotte je vyrobená zo 100% škótskeho jačmeňa z oblasti Inverness Shire. Táto whisky zrela 10 rokov v rôznych sudoch. Najdlhšiu dobu odpočívala v sudoch po americkej whisky. Pri treťom starnutí bola prevedená na 18 mesiacov do sudov sherry hogsheads Oloroso.

Ľudia majú túto whisky v obľube pre jej jedinečnú chuť, ktorej dominuje dymový charakter, sherry a jemné tóny citrusov.

Aróma: Rašelinový dym s jemným náznakom džemu z tmavého ovocia, karamelizovanými orechmi, pomarančovou kôrou s jemnými tónmi moka a javorového sirupu.
Chuť: Chuť dymu, sherry a slaného morského vzduchu so sladšími tónmi sušienky Custard Cream a citrusov.
Dozvuk: Dúhy a svieži, ale dymovo suchý so sladkosťou sušeného ovocia. V závere prichádza jemná chuť ľahko slaného vanilkovo-kakaového krému.

Glenfiddich 12y

Glenfiddich 12y je 40% škótska single malt whisky z kraja Speyside. Patrí medzi najpredávanejšie whisky na svete a je neodmysliteľnou súčasťou stálej ponuky väčšiny dobrých barov a reštaurácií. Táto whisky získala v roku 2007 ocenenie na Medzinárodnej súťaži vín a liehovín. Glenfiddich zreje 12 rokov v sudoch z amerického a európskeho duba.

Rodinný liehovar vyprodukuje ročne okolo 10 miliónov litrov whisky, ktoré skladujú vo svojich priestoroch. Zaujímavosťou je nielen špecifická fľaša, ale aj vlastné debnárstvo alebo stáčiareň. Vďaka tomu všetkému má Glenfiddich celú výrobu dokonale pod kontrolou.

Aróma: Medové maslo s toastom dopĺňa kvetinovo minerálna vôňa s náznakmi ovocia.
Chuť: Ľahká a hladká kvetinová chuť s nádychmi korenia.
Dozvuk: Dlhý a jemný dozvuk, ktorý je obvyklý pre kraj Speyside.

Ardbeg 10y

Ardbeg 10y je 46% single malt škótska whisky s veľmi odvážnou chuťou rašelinového dymu. Ten je pre Ardberg whisky niečo ako merítko. V tomto prípade je úroveň rašeliny uvádzaná na hornom konci stupnice 55 ppm. Teda veľmi vysoká úroveň, ktorá utvára tejto whisky jedinečný a nezameniteľný charakter.

Ardbeg 10y je jasným cieľom pre všetkých milovníkov dobrej whisky. Vyrába sa v kraji Islay, kde tiež po desaťročia zreje a získava svoju osobnosť z morského vzduchu, dymu a rašeliny.

Aróma: Sladká rašelina, uhlie a jemné kvetinovo-mydlové tóny okorenené korením a chilli.
Chuť: Sladká vanilka miešajúca sa s citrónom a limetkou. V tesnom závese na to nadväzuje priedká dymová chuť typická pre Ardbeg.
Dozvuk: Dlhý a hrejivý záver s príchuťou dymu a dlhotrvajúcou chuťou korenia.

Johnnie Walker Black Label 12y

Johnnie Walker Black Label 12y je 40% miešaná škótska whisky. Tá patrí medzi najznámejšie značky škótskych na svete. A dosť možno aj jednu z najobľúbenejších miešaných whisky. Johnnie Walker svoju receptúru ostražito tají, ale isté je, že Black Label je miešaný zo 40 whisky, z ktorých získal jemný dymový charakter.

Johnnie Walker Black Label zreje 12 rokov v dubových sudoch po bourbone a sherry. Po celú dobu zrenia sa formuje jeho chuť, ktorá bude pre milovníkov whisky určite jedinečným zážitkom.

Aróma: Sušené ovocie nasiaknuté arómou z dubových sudov, melasy as náznakmi bieleho korenia.
Chuť: Bohatá a plná chuť s tónmi dreveného dymu a korenia s náznakmi jačmeňa nadväzujúca na smotanovo karamelové cereálie s výrazne bylinkovou príchuťou.
Dozvuk: Dlhý ovocný záver s tónmi dymu pripomínajúci originálne whisky Johnnie Walker.