Poháre na rum

poháre na rum a whisky

Ak si chcete svoje obľúbené alebo degustované pitie užiť čo najviac, tak potrebujete správny pohár na rum alebo whisky To záleží na vašej chuti. Či už chcete piť rum alebo whisky, tak verte tomu, že pohár, ktorý si vyberiete na ochutnávanie whisky a rumu urobí v konečnej chuti veľmi veľký rozdiel. Aké sú poháre a poháre na rum a whisky?

Z akých pohárov piť whisky alebo rum?

Najprv si pamätajte, že pitie whisky alebo rumu je osobná záležitosť, pri ktorej záleží hlavne na vašich zmysloch. Najskôr pri každom popíjaní tápete, či pijete svoje obľúbené pitie zo správneho pohára. Ktorá pohár je ale ten správny? Je to tá, z ktorej vám chutí najviac. Pítie rumu aj whisky musí mať štýl.

Pri stolničení ( pravidlá stolovania ) sa platí pravidlo: čím kvalitnejší nápoj, tým jemnejšie sklo sa používa.

Ako vybrať pohár na rum alebo whisky?

Pohárov a pohárov je niekoľko druhov. Prečo ich je toľko? Každá sa hodí na iný druh pitia. Jednoducho záleží na príležitosti, kedy budete piť. Chcete si len tak oraziť, popiť s priateľmi alebo vyhcutnávat náročné charaktery prémiového pitia? Podľa toho vyberajte sklo.

Druhy pohárov

Old fashioned (nízky tumbler)

whiskovka s vysokým dnem

Asi nikto nedá dopustiť na rovnostenné whiskovky s vysokým dnom . Tipnul by som si, že sa z nich pije najčastejšie na celom svete. Niekto im hovorí old fashioned glass alebo rock glass, ale odborne je to skôr nižší a širší tumbler. To je pohár, ktorý poznáme z rôznych amerických filmov. Pitie whisky alebo rumu z nízkeho tumblera je jednoducho cool. Na nenáročné pitie je to bezchybná voľba, ale na degustácii to nie je, pretože vám uteká všetku arómu. Toto sú poháre, do ktorých sa dáva ľad. Ich výber je skôr otázkou osobného vkusu. Niekto má ráz hladké slabé steny, iný miluje robustné brúsené sklo.

panák sklenice

Shot pohára

Klasický panák, tak ako ho poznáme z barov. Môže mať mnoho podôb. Môže mať tenké rovné strany s vysokým dnom , ale môže vyzerať aj ako malý pohár na víno na nízkej stopke v tvare tulipánu . Z panákov sa v niektorých krajinách decentne usrkáva, ale väčšinou slúži na to, aby ste do seba destilát kopli a už dolievali ďalšieho panáka. Tu to je jednoducho o normálnom pití na nejakej akcii.

Degustačné poháre

degustační sklenka na whisky a rum

To, že sa nazývajú degustačné, tak neznamená, že by sa z nich nedalo nezriadene popíjať. Typické degustačné poháre majú tulipánovitý tvar s rôznymi stupňami zúženia, rôzne dĺžky, dĺžku stopky a tiež majú rôzne typy okraja (neviem, či sa tomu správne hovorí typ pery). Tento tvar skla ovplyvňuje pary, ktoré prúdia do pohára a ktoré pomáhajú niesť arómy k našim čuchovým bunkám. Keby som to vzal podľa názvov skla na víno, tak potom sa degustačné sklo môže podľa tvaru volať Port, Madeira, Standard sweet. Správny degustačný pohár na rum a whisky sa potom podobá skôr typu Madeira.

Najlepšie poháre a poháre na rum a whisky

Výber pohárov vezmeme od tej najväčšej vedy, ktorou je rozhodne degustovanie a potom sa mrkneme na zaujímavé tumblery.

Pohárik Taro

Tento pohárik je síce v názve nesie grappu, ale svojim tvarom je ideálny na pitie rumu a whiky. Teda na ich vychutnávanie a degustovanie ich charakterov. Zúžený tvar zachová arómu, ktorá sa v nej viac koncentruje a pri privoňaní prúdi priamo k čuchovým bunkám. Výhodou je asi jej cena.

sklenička nudeglass

Degustačný pohár Nudeglass

Toto je trošku drahšie sklo, ale za to máte istotu, že je bezolovnaté. Poháre sa dajú s istotou používať na degustovanie rumu aj whisky. Vyrába sa na Islande s bezolovnatého krištáľu , takže je jasné, že je to TOP medzi sklom. Navyše sa predávajú po dvoch. Všimnite si to trochu inak tvarovaného hrdla. Podobné poháre si údajne obľúbili špičkoví degustátori whisky a rumu ako Dave Broom (spolueditor časopisu Whisky Magazine a autor knihy „Rum“), David Robertson (Master Distiller of the Macallan) alebo Ian Wisniewski (novinár na voľnej nohe).

Whisky pohár Noblesse

Toto je typický zástupca „luxusných“ whiskoviek. Luxusných na podhľad, pretože podľa ceny ide o pomerne lacnú záležitosť , ktorá ale urobí veľa parády. Robustné brúsené sklo s vysokým dnom priamo vyzýva k tomu naliať do toho obľúbené pitie, hodiť kocku ľadu a relaxovať. Whiskovky majú množstvo vzhľadov, tvarov, sily skla. Narazíte na ne asi v každom obchode.

karafa a sklenice na whisky

Sklenený Set Whisky

Nakoniec by som tu rád spomenul diskutované karafy. Napríklad toto je set brúseného skla (whiskoviek a kafafou). Karafy sú jednoducho štýlové dekoračné predmety. Keď do karafy prelejete whisky alebo rum, tak ich nepokazíte. Keď potom máte niečo podobné v bare alebo na stole, tak to vyzerá dosť dobre. Tiež mám svoj set, ale popravde nechávam pitie v originálnych fľašiach a do karafy si nalievam vodu, ktorú popíjam spoločne s whiskou.

Pite si rum a whisky z čoho chcete. Pitie musí chutiť predovšetkým vám. Pokiaľ zatúžite po skúmaní charakteru destilátu a jeho rôznych aróm, tak potom výber pohára nepodceňujte. Sklo a jeho tvar totiž dokáže celkový chuťový a čuchový vnem dosť ovplyvniť.

Hodnocení

Similar Posts