RECENZIA: El Dorado 21y – výborný rum s  dlhou tradíciou

El Dorado 21y Recenzie

Pokiaľ ide o kvalitný rum, karibská destiléria Demerara Distillers Ltd. rozhodne patrí medzi úplnú svetovú špičku. Či to platí aj o dvadsaťjedenročnom rume El Dorado z  dielne tejto destilérky s  dlhou históriou, na to sa zblízka pozriem v  dnešnú recenziu.

Naozaj dlhá tradícia

Asi so mnou budete súhlasiť, že tradícia je slovo, ktorým sa rada oháňa snáď každá destiléria či producent alkoholu. Len málokedy sa však pod tým slovom skrýva viac ako pár desiatok rokov. Paliareň Demerara, ktorá rum El Dorado 21y produkuje, je však žiarivou výnimkou – príbeh guyanského rumu sa začal písať už v  roku 1640, kedy tu európski (konkrétne holandskí) osadníci začali pestovať cukrovú trstinu. Samotná destiléria Demerara Rum bola založená okolo roku 1670.  V dnešnej dobe sa jedná jednu z mála aktívnych destilérií v tejto oblasti, za čo vďačí práve dlhej histórii a tradičným výrobným postupom.

Jedna cena za druhú

Podobne ako ostatné rumy tejto destilérie, ani tento dvadsaťjedenročný rum nezostáva v  oblasti najrôznejších svetových ocenení a súťaží pozadu. V  roku 2005 si z  medzinárodné súťaže v  Londýne odniesol zlatú medailu za najlepší rum svojej triedy, úspech zopakoval aj v  nasledujúcich dvoch rokoch so striebornou medailou. 

Ako sa rum El Dorado 21y vyrába?

Za výrobný postup, ktorým vznikol tento poriadne odležaný rum, vďačí destiléria Demerara svojmu Master Blenderovi, ktorý na jeho výrobu použil blend troch rôznych rumov. Medzi tie patrí napríklad rum Enmore vypálený sudovou destiláciou, rum Versailles vypálený kotlíkovou destiláciou, či rum Albion. Výrobca uvádza, že všetky rumy obsiahnuté v januári sú staré minimálne dvadsaťjeden rokov, čo v praxi znamená, že niektoré môžu byť aj oveľa staršie. Všetky tieto rumy zreli v  dubových sudoch po bourbone, ktoré im dodali ich typickú vôňu i farbu. Výsledkom je 43% rum s  typicky tmavo zlatou farbou a aromatickou, sladkou chuťou.

Eldorado 21y

Štýlový dizajn a balenie

Myslím, že pri pohľade na štýlovú fľašu neunikne odkaz na dlhú tradíciu destilérie Demerara asi nikomu. Fľaša si zachováva svoj typický baňatý tvar, ktorý môžeme vidieť aj u ostatných El Dorado rumov. Ten dopĺňa decentná etiketa, u ktorej výrobca v  tomto prípade stavil na príjemnú béžovú farbu doplnenú o hnedé a modré prvky. Vďaka patine a dobovému fontu tam rum vyvoláva ten správny „pirátsky“ dojem.

A keďže je rum dodávaný v štýlovej ladiacej krabičke, rozhodne môže ísť o skvelý darček, ktorým potešíte každého milovníka dobrého rumu.

Podrobnosti o rume a hodnotení

Eldorado 21y
  • Země: Guyana
  • Palírna: El Dorado
  • Stáří: 21 let
  • ABV: 47,5 %
  • Typ: Anglický, Melasa
  • Barva: Tmavé zlato

Naše hodnotenie

87 %

Hodnotenie čitateľov

Hodnocení

Sýta farba i vôňa

Keď nalejeme rum do pohára, okamžite vynikne jeho sýta tmavo zlatistá farba. Tú sprevádza typická aróma horkej čokolády, hnedého cukru a sušených sliviek . Ucítiť môžeme aj náznak karamelu, vanilky a korenia, ktoré rumu dodáva stareniu dubovom sude po bourbone. 

Vyvážená chuť

Vzhľadom na  vysokému percentu alkoholu je chuť ľahko suchšia, ale ako napovedá vôňa, ucítime prevažne chuť karamelu a hnedého cukru . V  chuti je tiež ľahko cítiť korenie, sušené ovocie a drevo, opäť vďaka dlhému starnutiu v  dubových sudoch. Pripraviť sa môžete tiež na sýtu chuť čokolády, vanilky a sliviek . Záver je pomerne dlhý a je v  ňom prekvapivo silne cítiť vanilka a dubové drevo. 

Kto si na dvadsaťjedenročnom rume El Dorado pochutí najviac?

Na záver musím konštatovať, že tento rum by mal ochutnať každý. Ide o naozaj kvalitný rum s  vyváženou chuťou, ktorú ocenia ako dlhoroční milovníci rumu, tak tí, ktorí s  rumom ešte len začínajú. Vzhľadom k štýlovému darčekovému baleniu sa jedná o výborný darček, ktorý neurobí parádu len vďaka prepracovanej vizuálnej stránke, ale predovšetkým svojim obsahom.

Similar Posts