Bushmills 10y – pikantne štipľavá írska whisky (recenzia)

bushmills 10y

Na trhu nájdeme nepreberné množstvo írskych whisky. Táto je však považovaná za stálicu. Ako sa medzi najlepšie whiskey vôbec dostala? Podľa môjho názoru ide o kombináciu dostupnosti, originality, kvality a taktiež skvelé reputácie. Však je tiež Bushmills 10y medzi Írmi považovaná za ich národný symbol! Poďte sa na ňu pozrieť podrobnejšie. 

Kráľovná medzi írskymi whisky

Bushmills 10y je ikonickým symbolom pre túto značku. Whiskey, ktorá po celú dekádu zrela v dubových sudoch, je jednou z najobľúbenejších a najdostupnejších fliaš od Bushmills. Táto whisky má 40 percent alkoholu a jej proces výroby je po celú dobu nemenný. Má podmanivú jemne zlatú farbu, celkom ako med. 

Existuje celý rad desaťročných whisky, ale Bushmills 10y je jednoznačne svetovo najpredávanejšia írska single malt whisky . Medzi Írov aj vo svete je považovaná za stálicu. Ako sa jej to podarilo? Myslím, že za to môže hneď niekoľko dôvodov. Cena, originalita, popularita, tradícia, kvalita a dobrá reputácia. Pokiaľ je whiskey cenovo dostupná a zároveň skvele reprezentuje svoj región odkiaľ pochádza, stáva sa z nej klasika.

Jedinečnosť Bushmills 10y z nej robí zložitý proces destilácie

Milovníci whiskey ocenia jej proces výroby, ktorý rozhodne nie je nijako urýchlený. Bushmills 10y je trikrát destilovaná írska single malt whiskey, zrejúca predovšetkým v sudoch po bourbone, čo do chuti prináša med, vanilku a chuť mliečnej čokolády .

bushmills single malt 10y

Ocenená za svoju kvalitu a slávu

Čo naozaj stojí za zmienku, je jej mnohonásobné ocenenie. Naozajstným znalcom nemusím pripomínať, že desaťročná Bushmills je držiteľom niekoľkých prvých miest medzi jednodruhovými sladovými whisky. Pre tých, ktorí toho zatiaľ o whiskey Bushmills veľmi nevedia, prezradím, že táto kráľovná medzi írskymi je trikrát destilovaná lahôdka, vyrobená z najlepšieho sladového jačmeňa av sudoch si odpočíva minimálne 10 rokov. Samozrejme v bourbonových sudoch. Až potom sa stáča do fliaš. Výsledkom je veľmi jemná whisky s výraznou chuťou.

Podrobnosti o whisky Bushmills 10y

  • Země: Irsko
  • Palírna: Bushmills
  • Stáří: 10 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Single malt
  • Barva: Bledé zlato

Naše hodnotenie

90 %

Hodnotenie čitateľov

Hodnocení

Privoňte a nechajte sa zlákať magickou vôňou vanilky, medu a ovocím

Každému, kto s whisky začína, odporúčam najskôr plne privoňať, než prvýkrát ochutnáte. Ničak tomu nebude ani v tomto prípade. Nalejte si svoju Bushmills 10y do whiskovky a nechajte aspoň minútu dýchať. Potom zatvorte oči a privoňte. Na prvom poschodí pocítite tóny banánov. Hneď za nimi sa pridá výrazná korenene ovocná chuť s tónmi mliečnej čokolády, medu a vanilky. Finiš je príjemne dlhý s ľahkou trieslovinou. 

Otvorte oči a ochutnajte. V prvom dúšku vás čaká výrazná korenene ovocná chuť s tónmi čokolády. Finiš je príjemne dlhý, dymový. Túto whisky rozhodne odporúčam pre ostrieľaných znalcov a pre skutočných milovníkov. A ako odporúča vychutnať írsku históriu sám výrobca? Do pohára odporúča pridať kocku ľadu. Alebo ju skúste na jeho odporúčanie namraziť. 

Aká je história značky Bushmills?

Dlhá tradícia pálenice Bushmills siaha do roku 1608. Paliareň na výrobu svojej tradičnej whiskey používa slad, ktorý ju vyzdvihuje na najlepšie rebríčky svetových whiskey . Hrdo sa tak môže pýšiť titulom popredných výrobcov mált whiskey sveta. Paliareň si pri procese výroby zakladá na zložitosti a poctivom procese. Po trojnásobnej destilácii je whiskey zaistená jej neobyčajná jemnosť. Po výrobnom procese sú whiskey uložené do dubových oloroso sudov po sherry a americkom bourbone na dobu najmenej desiatich rokov. Výsledkom je výrazná a zároveň jemná sladová whisky s podtónmi vanilky, medu a sherry.  Táto whisky získala prestížnu cenu Whisky Awards o najlepšiu jednosladovú whisky na svete . Táto kráska rozhodne stojí za to ochutnať, čo poviete?

Similar Posts