Glenlivet 18y – Škótska whisky s dlhou tradíciou (recenzia)

Glenlivet 18 Recenzie

Pokiaľ je nejaká pálenica synonymom pravej škótskej whisky, je to rozhodne Glenlivet. Táto pálenica totiž patrí nielen medzi najstaršie a najväčšie pálenice škótskej whisky na svete, ale ich produkty sa už mnoho rokov tešia skutočne veľkej popularite. A jednou z dlhodobo najobľúbenejších whisky z ich produkcie je práve Glenlivet 18y, na ktorú sa pozrieme v dnešnej recenzii. Tá síce nepatrí medzi ich najstaršie whisky, ale jedná sa o jeden z najviac oceňovaných produktov tejto pálenice s dlhou tradíciou.

Tajomstvo výroby tradičnej škótskej whisky

Ako sme už spomínali, Glenlivet rozhodne nie je na trhu s whisky žiadny nováčik. Paliareň bola založená Georgom Smithom už v roku 1824, a to v oblasti Speyside v severovýchodnom Škótsku – teda v tradičnej oblasti výroby whisky.

Osemnásťročná whisky Glenlivet, ktorú máme dnes v hľadáčiku, bola vytvorená majstrom destilátorom Alanom Winchesterom. Ide o tzv. single malt whisky, teda blend skladajúci sa iba z takých whisky, ktoré boli vypálené priamo v pálenici Glenlivet z jedného jačmenného sladu, a boli starené minimálne 18 rokov. Whisky si takmer dve dekády poležala v sudoch z amerického alebo európskeho duba. Zatiaľ čo drevo z amerického dubu whisky dodáva jej typickú chuť tropického ovocia, európsky dub whisky obohatil o korenené tóny a najmä slabú dymovú arómu, ktorá je príjemným zavŕšením celkovej chuti.

Glenlivet18 Barva

Kráska v modrom

Za bohatou tradíciou výroby a dlhým starením nepokrivkáva ani krásny dizajnový obal. Na prvý pohľad zaujme štýlovou krabicou v kráľovsky modrej farbe doplnené o zlaté detaily, vďaka ktorej môže ísť o naozaj luxusný darček pre vhodné príležitosti. Vnútri sa skrýva jemne tvarovaná fľaša, ktorej modré a zlaté detaily pekne kontrastujú s jantárovou tekutinou vo vnútri. Okolo a okolo, táto whisky sa vo vašej zbierke alkoholu bude rozhodne vynímať, pretože by som sa ju nebál označiť za kvalitné whisky a možno jednu z najlepších. Teda tých tradičných singlemaltiek.

Podrobnosti o whisky Glenlivet 18y

  • Země: Skotsko
  • Palírna: Glenlivet
  • Kraj: Speyside
  • Stáří: 18 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Single malt
  • Barva: Jantarová

Naše hodnotenie

87 %

Hodnotenie čitateľov

Hodnocení

Farba, chuť, vôňa

Hneď na prvý pohľad táto whisky zaujme krásnou zlatisto jantárovou farbou. Ako sme už spomínali, vďaka starnutiu v dubových sudoch má whisky naozaj bohatú chuť. Aróma je skutočne jemná a zaujme príjemnými tónmi rašeliny, kvetov a ovocia, konkrétne zrelých hrušiek. Chuť je skôr guľatá, s tónmi karamelu, koreneného pomaranča as jemným podtónom duba a vanilky. Telo je stredné, ale jemné, sirupovité. Poteší príjemným orechovým koncom, ktorý je ľahko suchý a hrejivý.

Chcete skúsiť inú klasiku

Čo tak jedna z najpredávanejších značiek na svete. Áno ide o Chivas Regal 18 av recenzii sa dozviete, ako chutí.

Pri akej príležitosti sa Glenlivet 18y hodí a kto si na nej najviac pochutí?

Vďaka stredne dlhému záveru je whisky Glenlivet so 40 percentami alkoholu vhodná najmä ako aperitív či na večerné posedenie, kedy skvele doplní napríklad ľahké občerstvenie so syrmi a ovocím. Chutí je ako samotná, tak s kockou ľadu. Ak hľadáte whisky do kokteilu, vedzte, že tejto osemnásťročnej whisky by mohlo byť trochu škoda – pre plný pôžitok z bohatej rašelinovej arómy vám ju odporúčam piť skôr samostatne . Jedná sa o výbornú whisky pre každého, kto hľadá škótsku whisky s dlhou tradíciou a príjemnou chuťou. Vďaka luxusnému baleniu sa navyše môže jednať aj o skvelý darček, či už k narodeninám, výročiu alebo napríklad obchodnému partnerovi.

Similar Posts