Glen Grant 10 YO levná škótska single malt (Recenzia)

Glen Grant 10 Recenzie

Vyskúšajte chuť sadového ovocia a sladu, s jemným mandľovým záverom, ktorý nájdete v tejto whisky Biblie Jima Murrayho, ktorá bola hneď päť rokov po sebe ocenená titulom najlepšia škótska single malt! Úžasne sa hodí pre začínajúcich milovníkov whisky, pretože sa pýši stredne intenzívnou vôňou a veľmi jemnou chuťou.

Glen Grant je skutočne kvalitné whisky

Chcete pozvať svojich priateľov na dúšok kvalitnej whisky, ale nie všetci patria medzi jej priaznivcov? Pokiaľ sa vo vašej partii nájde nejaký ten nováčik, ktorý sa vo svete whisky ešte len začína orientovať, Glen Grant 10 YO je tou pravou voľbou pre vašej párty. Pokiaľ teda chcete ochutnať kvalitné whisky s nezameniteľnou chuťou!

Aby nie, že? Glen Grant 10 YO je ako stvorená na stretnutie s priateľmi aj na špeciálne príležitosti. Ale je tiež skvelým darčekom pre vašich blízkych aj významného obchodného partnera! Jej medovo zlatá farba poteší oko každého milovníka dobrého pitia.

Glen Grant 10yo

Čo môžem o tejto whisky hneď z kraja povedať? Jedná sa o Single Malt whisky, ktorá sa vyrába z iba jedného jačmenného sladu. Krajina so zásluhami za tento nápoj je Škótsko, ktoré je napokon s týmto výrobkom v mysliach mnohých späté, konkrétne pochádza z kraja Speyside . Aby bola dosiahnutá požadovaná, vyvážená aróma, zabralo zrenie whisky Glen Grant celkom 10. V jej bohatej aróme vás očarí omamná a typická drevitá vôňa. Skrátka vôňa whisky. Ani na obsah alkoholu nie je skúpa. Ten je počítaný na 40% alkoholu. Celá fľaša whisky Glen Grant má objem 0,7 l.

Krkolomná história pálenice

Keď sa povie názov tejto pálenice, musím sa nad jej príbehom pousmiať a hneď potom zamyslieť. Jej história je tak trochu krkolomná. Ale kto kedy mal na svoju slávu cestičku starostlivo vyšliapanú? Možno je dobre, že pálenica si musela pomyselne vysekať tŕnie, aby si zaslúžila svoju slávu vo svete kvalitných whisky. Ale pekne poporiadku. Paliareň whisky bola založená v roku 1840 bratmi Johnom a Jamesom Grantovými. V roku 1872 James Grant zomrel a pálenica bola odovzdaná jeho synovi, majorovi Jamesovi Grantovi.

Cez cestu potom postavil druhú pálenicu, ku ktorej sa pripájala rúrka na whisky, ktorá prepravovala liehovinu novej značky. Glen Grant č. 2, ako bol prvýkrát známy, bol dokončený v roku 1897, ale len o päť rokov neskôr bol uzavretý. Najviac ho zasiahol zničujúci požiar liehovaru v roku 1960. Obnovenie našťastie netrvalo dlho. Podarilo sa im dokonca vytvoriť presné repliky pôvodných nástrojov na destiláciu. Znovu otvorený bol v roku 1965, pod názvom Caperdonich, potom znova uzavretý a teraz zbúraný.

Podrobnosti o whisky Glen Grant 10 YO

Glen Grant 10 Yo
  • Země: Skotsko
  • Palírna: Glen Grant
  • Kraj: Islay
  • Stáří: 10 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Single malt
  • Barva: Medově zlatá

Naše hodnotenie

79 %

Hodnotenie čitateľov

Hodnocení

Zamotaný príbeh. Každopádne liehovar nájdete v Carboste na škótskom ostrove Skye. Už od počiatku priťahoval zákazníkov a získal si mnoho obdivovateľov, medzi ktorými bol napríklad spisovateľ Robert Louise Stevenson. Ten meno liehovaru spomenul v básni The Scotsman´s Return From Abroad. 

Premeňte sen na skutočnosť

Chcete sa ocitnúť vo svojich myšlienkach ďaleko za hranicou všedných dní? Nalejte si pohár tejto desaťročnej whisky, privoňajte a nechajte sa myšlienkami odnášať na miesta, ktoré máte najradšej. Ucítite tú príjemnú jemnú sladovú sladkosť a prekvapivo veľké množstvo starých sudov. Tiež sa vám tam zamotajú náznaky kávy espresso a dotyk horkej čokolády. Je v ňom príjemný medový tón, ktorý preniká ešte viac, ako dubové tóny časom zmiznú.

Je čas ochutnať. Na jazyku sa vám totiž rozprestrie hladká a medová sladkosť jačmeňa s ľahkým až stredným pocitom v ústach a najmenšou štipkou korenia. Všetko je to veľmi pekne vyvážené s pár orieškami vhodenými pre dobrú mieru. Záver ucítite jemne hrejivý na hrudi, s miernou trieslovinovou kyslosťou , ktorá spolu so sladkosťou udržuje veci zaujímavé. S ohľadom na jemnosť whisky sa záver na chvíľu drží.

A ako odporúčam piť Glen Grant 10 YO?

Pokiaľ milujete whisky studenú, môžete do pohára dať veľkú kocku ľadu. Voda na uhladenie chuťových pohárikov u tejto značky rozhodne nie je potrebná. O whisky Glen Grant 10 YO môžem povedať, že bude skvelou voľbou pre ženy, alebo pre začínajúcich znalcov tohto typu alkoholu.

Similar Posts