Glenmorangie 10y sladko ovocná whisky (recenzia)

Glenmorangie 10y recenzie

Typicky medová chuť legendárnej desať rokov starej škótskej, Glenmorangie 10y, očaruje aj toho, kto whisky príliš často nepije. Desať rokov je na tejto whisky skutočne poznať. Ochutnajte neuveriteľne bohatú chuť a vôňu citrusov, jabĺčok, marhúľ, hrušiek karamelu a medu. To všetko je ukryté v tejto fľaši. 

Ochutnajte a už nikdy nezabudnete

Chcete obohatiť svoje chuťové poháriky o poznanie whisky, ktorá by vo vás evokovala úplne nové pocity? Potom dajte na moje odporúčanie a doplňte svoj bar o túto desaťročnú škótsku Glenmorangie. Tá patrí mimochodom aj v samotnom Škótsku medzi najlepšie sladové whisky . Vyniká mnohými vrstvami chutí aj vôní. Ale posúďte sami. 

Čo o Glenmorangie 10y vieme je to, že je vytváraná pôvodnými procesmi destilácie v najvyšších destilačných kotloch široko ďaleko. Zaujímavosťou je okrem iného aj to, že pre Glenmorangie 10y pálenica používa miestnu vodu z vlastného prameňa. 

Pričítajte si k tomuto základu mnoho rokov zrenia v sudoch po bourbone. A výsledkom bude láska na prvé ochutnanie. Čo ma na Glenmorangie 10y naozaj nadchlo, bola jej plná chuť medu a karamelu. Vycibrené jazýčky môžu pocítiť klasiku, ako sú ovocné tóny mandarínok a ďalších citrusov, marhúľ, jabĺk a hrušiek. Perfektné vyváženie týchto ovocných chutí podčiarkuje banán. To všetko speje k jemnému, dlhému finišu. Dymové tóny sú v tejto lahôdke naozaj len veľmi nežné. To z nej robí univerzálny kúsok pre ostrieľaných znalcov a začiatočníci si prídu na svoje pre jej jemnosť. 

V čom je Glenmorangie 10y taká iná?

Nemusím dlho rozoberať jej jedinečnosť a kúzlo staroby. To, že sa jedná o niečo jedinečné, tiež svedčí aj fakt, že je vyrábaná z vlastného prameňa Tarlogie Springs. Po dlhých 150 rokov sa vyrába rovnakým spôsobom a ide o najdlhšiu destilačnú kolónu v Škótsku. Na výrobu sa používajú maximálne dvakrát použité sudy po bourbone. 

Aká je história značky Glenmorangie

Paliareň Glenmorangie produkuje tie najlepšie whisky, ktoré sa tešia veľkej obľube nielen v Škótsku, ale po celom svete. Paliareň sídli v oblasti škótskej vysočiny a jej história sa začala písať už koncom 19. storočia, konkrétne v roku 1843. 

V preklade názov Glenmorangie znamená údolie pokoja. Najkurióznejšie pri výrobe whisky v tejto pálenici sú samotné kotlíky. Tie sú najväčšie v páleniciach vôbec. Kotlíky sú vysoké okolo 8 metrov. Takto dlhý krk dáva whisky Glenmorangie nezameniteľne čistý charakter. Ich whisky sú známe dozrievaním v sudoch po sladkých vínach ako Oloroso sherry, Madeira, Sauternes alebo Portské.

Podrobnosti o whisky Glenmorangie 10y

Glenmorangie 10
  • Země: Skotsko
  • Palírna: Glenmorangie
  • Kraj: Highland
  • Stáří: 10 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Single malt
  • Barva: Bledé zlato

Naše hodnotenie

90 %

Hodnotenie čitateľov

Hodnocení

Komu Glenmorangie 10y odporúčam?

Whisky sama o sebe je nápoj, ktorý nemusí vyhovovať každému. Pre milovníkov jemnej whisky alebo pre začiatočníkov bude však Glenmorangie 10y tou správnou voľbou. Prečo si to myslím? Pokiaľ vám nevyhovujú nafajčené whisky a radi objavujete jedinečné chute, tak Glenmorangie 10y je rozhodne tou najlepšou voľbou. Jej stredne dlhý záver s komplexnou chuťou zvádza k ďalšiemu a ďalšiemu napitiu.

Glenmorangie 10y

Ako servírovať Glenmorangie 10y?

Glenmorangie 10y odporúčam pre jej jemnosť servírovať v čistej forme, kedy si naplno vychutnáte ovocnú chuť, karamel aj med. Pre tých, ktorí s whisky ešte len začínajú, odporučím podávať s kvapkou vody. 

Pri pití Glenmorangie 10y sa kombinuje whisky a voda tak, že začínate vždy vodou. Ak dodržíte toto poradie, môžete si byť istí, že si všetky poschodia whisky vychutnáte skutočne naplno. Tento postup pitia odporúča aj sama pálenica. Nalejte si whisky bez ľadu a vedľa neho postavte pohár s vychladenou vodou. Striedavé popíjanie bude vám urobí dobre. 

Similar Posts