Recenzia: Macallan 12 – Double Cask je sladká whisky s tradíciou

Macallan 12 Recenzie

V dnešnej recenzii sa spoločne pozrieme na whisky pôvodom z malej škótskej pálenice ležiacej v malebnom kraji Speyside. Macallan Double Cask patrí rovnako ako ostatné destiláty produkované touto pálenicou medzi naozaj znamenité whisky, ktoré môžu okrem bohatej histórie ponúknuť aj charakteristickú chuť európskeho duba, ktorú im dodávajú sudy po sherry.

Malá pálenica s dlhou históriou

Hoci škótska pálenica Macallan nepatrí medzi najväčších producentov whisky v Škótsku, trúfam si povedať, že práve určitá komornosť je súčasťou jej šarmu. Vznikla už v roku 1824 , kedy malú destilériu založil miestny farmár a učiteľ Alexander Reid, a dlhá história i láska k tradíciám sa odráža vo vysokej kvalite jej produktov.

Svojrázny postup výroby

Tradície sú tiež dôvod, prečo si Macallan stále zachováva svoju typickú chuť. Vzniká totiž výhradne v malých medených kotloch, ktoré jej dodávajú jej charakteristickú arómu. Okrem toho je pálenica Macallan známa tým, že si necháva na mieru vyrábať sudy z kvalitného dubového dreva, v ktorých si whisky Macallan Double Cask poležia celých dvanásť rokov. Kvalita dreva totiž neovplyvňuje iba vôňu a chuť, ale aj typickú farbu tejto whisky.

Macallan 12 Whisky

Tradícia nielen vo vnútri fľaše

Tradičné postupy výroby sa však neodrážajú len v obsahu fľaše, ale aj na jej obale. Práve kombinácia jednoduchého dizajnu a tradičných škótskych farieb je dôvod, prečo táto fľaša zaberá na mojej poličke a alkoholom popredné miesto – je na ňu jednoducho radosť pozerať. Zároveň si myslím, že práve vďaka príjemnému a zároveň striedmemu obalu sa môže jednať aj o pekný darček , ktorý ocenia aj osoby, ktoré bežne k škótskej whisky nijak zvlášť netiahnu.

Farba, vôňa a chuť

Teraz už sa však presuniem k najdôležitejšej časti dnešného hodnotenia, ao to samotnej whisky. Hneď po otvorení fľaše vás privíta typická vôňa karamelu, jabĺk, pomaranča a samozrejme dubového dreva. Určitú drevitosť a karamel ucítime po ochutnaní aj na poschodí, kde ju doplnia zaujímavé tóny citrusov, medu a hrozienok. A charakteristická drevitosť s nami zostane aj pri pomerne dlhom, sladko hrejivom závere.

Informácie a hodnotenie whisky Macallan12

Macallan 12
  • Země: Skotsko
  • Palírna: Macallan
  • Kraj: Islay
  • Stáří: 12 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Single malt
  • Barva: Měděná

Naše hodnotenie

91 %

Hodnotenie čitateľov

Hodnocení

Komu urobí Macallan Double Cask najväčšiu radosť?

Myslím, že na tejto whisky so 40% obsahom alkoholu si pochutná nielen milovník tohto škótskeho destilátu, ale aj človek, ktorý s whisky ešte len začína. Dvanásťročná Double Cask je oproti iným whisky z destilérie Macallan umiernenejšia a zachutí predovšetkým všetkým, ktorí majú radšej skôr whisky nasladlejšie chuti vhodné na pohodové popíjanie.

Similar Posts