Recenzia: Bowmore 12 – dymová škótska whisky so silou tradícií i príboja
V dnešnej recenzii sa spoločne pozrieme na škótsku whisky, ktorá je podľa môjho názoru oproti známejším značkám možno trochu prehliadaná. To je však trochu škoda – dvanásťročná Bowmore whisky totiž rozhodne vystupuje z davu, a to predovšetkým svojou autentickou chuťou typickou pre oblasť, z ktorej pochádza. Ak si teda chcete pochutnať na pravej chuti škótskeho ostrova Islay, Bowmore by mohla byť tou pravou whisky pre vás. Kým sa však pustím do hodnotenia samotnej chuti, aspoň krátko sa zastavím pri histórii tejto škótskej destilérie, ktorá je vskutku bohatá.
Sila mora i tradície
Jedným z prvenstvo, ktorými sa môže destiléria Bowmore chváliť, je fakt, že sa jedná o prvú legálnu destilériu na tomto preslávenom škótskom ostrove. Založená bola v roku 1779 a nie je preto divu, že ju mnoho znalcov považuje za úplnú klasiku islayskej whisky.
Dlhá tradícia, a predovšetkým jej nevyhnutné spojenie s morom a príbojom, sa však neodráža len v jej chuti, ale aj v názve – Bowmore je totiž gaelský výraz pre „veľký útes“. Práve aróma príboja je podľa mňa pre túto whisky vyložene typická. Môže za to nielen použitie miestnej minerálnej vody, ktorá tejto whisky dodáva takmer medicínsku chuť, ale hlavne skutočnosť, že sú sudy, v ktorých zreje, uložené až 4 metre pod hladinou mora.
Tajomstvo výroby
Okrem použitia minerálnej vody je ďalším kľúčovým prvkom nevyhnutným pre dosiahnutú typickú chuť whisky Bowmore tiež spôsob sušenia jačmenného sladu, a to nad ohňom priživovaným rašelinou . Vďaka tomu whisky získava svoju typickú dymovú arómu. Veľký vplyv na výslednú chuť má aj dvanásť rokov zrenia v dubových sudcoch po sherry a bourboune, ktoré jej dodávajú nielen jantárovú farbu, ale predovšetkým arómu s náznakom sherry.
Stávka na tradície
Čo sa týka obalu a fľaše, aj tu sa destiléria drží tradícií. Rozhodne to však nie je na škodu – myslím, že jednoduchá fľaša so zlatočiernymi detailmi, ktoré nechávajú vyniknúť zlatistú farbu samotnej whisky, sa bude vynímať v každej zbierke alkoholu. Navyše sa môže jednať o darček, ktorý sa vďaka nadčasovému prevedeniu bude bezpochyby hodiť aj na slávnostnejšie príležitosti.
Informácie a hodnotenie whisky Bowmore 12
Chuť, farba a vôňa
Napokon sa dostávam k tomu najdôležitejšiemu, a to samotnému obsahu fľaše. Ten na prvý pohľad zaujme predovšetkým krásnou karamelovou farbou. Po otvorení fľaše sa pripravte na typicky dymovú vôňu, ktorú sprevádzajú príjemné podtóny bergamotu a rašeliny . Dym je veľmi výrazný aj v samotnej chuti, vyvažuje ho však chuť medu, bourbonu a vanilky. Záver je pomerne dlhý a hrejivý. V neposlednom rade whisky tiež zaujme typickou slanosťou morských rias na poschodí, ktorá však nie je natoľko silná, aby narušila celkovú chuť a piteľnosť.
Kto si na Bowmore 12y pochutí najviac?
Vďaka pomerne vyváženej dymovej chuti sa jedná o vhodnú voľbu pre každého, kto sa škótsku whisky z oblasti ostrova Islay ešte len začína. Zároveň sa však môže jednať aj o skvelý darček, ktorým potešíte priateľov či známych, či už patria medzi whiskových nováčikov, alebo naopak skúsených degustátorov. Podávať ju môžete ideálne samotnú, prípadne na kocke ľadu.