Laphroaig 10yo – recenzia

Laphroaig 10 Recenzie

Laphroaig 40% 10y je 10-ročná škótska single malt whisky z kraja Islay. Pri výrobe sa sladový jačmeň suší nad ohňom z rašeliny, ktorá sa nachádza iba na ostrove Islay. Práve tento dym dáva whisky nezameniteľný charakter, vďaka ktorému dokážete Laphroaig jednoznačne rozpoznať.

Tento desaťročný Laphroaig je skutočným pokladom, na ktorého chuť si možno budete potrebovať chvíľu zvyknúť. Je totiž cítiť jódom. Tento rys je pre Laphroaig nezameniteľný a pripomína medicínsky odér pri otvorení lekárničky. Veľa ľudí si chuť tejto whisky zamiluje už po prvom pohári, ale všetci sa zhodnú, že pri prvom privoňaní ich tento skvost skôr odrádzal.

Laphroaig 10 Barva

Táto fľaša sa umiestnila v rebríčku porovnania najlepšie whisky a najlepšia škótska whisky .

Laphroaig 10y recenzie

Aróma

Sladká lekárska aróma s jemnými nuansami jódu, fenolu a soľanky. Ľahko pripomína borovicový dezinfekčný prostriedok s tónmi orechov.

Chuť

Silná chuť morských rias, korenia a rašeliny s ľahkými tónmi vanilkovej zmrzliny.

Dozvuk

Dlhý, sladko vanilkový dozvuk miešajúci sa s dymom, borovicovým dezinfekčným prostriedkom a údenou morskou soľou.

Podrobnosti o whisky

Laphroaig 10y 0,7l 40%
  • Krajina: Škótsko
  • Kraj: Islay
  • Paliareň: Laphroaig
  • Vek: 10 rokov
  • ABV: 40%
  • Typ: Single Malt
  • Farba: Plná prechádzajúca do šumivého zlata

Naše hodnotenie

89 %

Hodnotenie čitateľov

Hodnocení

Keď som skúmal škótsku whisky, tak v sebe asi všetky niesli to nezameniteľné dymové arómu. Potom som ochutnal Laphroaig a zrazu som získal vážne zvláštne tušenie, že ochutnávam niečo jedinečné. Ľahko sladký vanilkový dozvuk nie je pre whisky nič zvláštne, ale takto škótska single malt whisky má osobitý charakter. Niečo také som predtým nemal možnosť ochutnať. Možno už viete, kam s tým mierim. Laphroaig má veľmi silný medicínsky odér.

Laphroaig 10 Hodnoceni

Keď som si k whisky privoňal prvýkrát , tak ma to zvláštne arómu vlastne odpudzovalo, ale ochutnal som ju. Na prvé ochutnanie si túto škótsku najskôr nezamilujete. Na druhé ochutnanie som si ju však zamiloval . Niečo také nikde inde nedostanem. Ako som spomínal, tak všetky škótske sú cítiť dymom a rašelinou, ale tu to dostáva úplne iné grády. Po privoňaní cítim v nose rašelinu a potom zmes vôní, kde nechýba morská voda, koža, drevené uhlie a dominuje tomu jódová aróma. Ešte zaujímavejšia je chuť whisky . V tej sa mieša sladkosť a slanosť. Je to vlastne kvôli sladu a morskej soli. Tak je jednoducho všade vo vzduchu. V chuti potom cítim napríklad tyčinky, seno, údenú soľ a cukrové tóny, ktoré tomu dávajú správneho ducha. Napodiv je Laphroaig na poschodí sladší, než som očakával.

Záver a hodnotenie

Teraz si možno hovoríte, že „medicínska“ whisky je na vás až veľmi silná káva. Myslí si to každý, ale každý, kto potom túto jódovú krásku vyskúšal vlastne len potvrdil, že je to nesmierne zaujímavá a dobrá škótska s nenapodobiteľným charakterom. Ja nedám na Laphroaig dopustiť a smelo hovorím, že za seba mu dávam hodnotenie 89%.

Similar Posts