Glenfiddich 18y – perfektná single malt zo Škótska

glenfiddich 18y recenzie

Nemusíte práve patriť medzi nadšených znalcov whisky, aby ste pochopili, že fľaša Glenfiddich 18y je naozaj prvotriednou whisky vo svojej triede. Slávnostné číslo 18y totiž hovorí za všetko. Je perfektne zrelá a dobre korenená. Skrátka taká, ako má pravá whisky byť.

Dáma s noblesou a skvelými vlastnosťami 

Čo o sebe Glenfiddich 18y hovorí? Rada sa prezentuje ako kráska, ktorá za svoj osemnásťročný život strávený v sudoch získala tie najlepšie vlastnosti , ktoré môže len máloktorá whisky svojim fanúšikom ponúknuť. Aby nie. Táto dáma prešla totiž dubovými sudmi, v ktorých sa predtým uchovávala sherry oloroso a burbon.

Vďaka tomuto dômyselnému súzvuku chutí si získala jemnú a zrelú chuť a jedinečný karamelový farebný akcent . Niet divu, že whisky Glenfiddich 18y je jednou z najoceňovanejších škótskych whisky všetkých čias. 

Chuť si skrátka zamilujete

Keď poviem, že si whisky Glenfiddich 18y zamilujete už pri prvom ochutnaní, verte, že mi čoskoro dáte za pravdu. Táto whisky sa teší veľkej popularite hlavne u náročných klientov, ktorí majú s whisky bohaté skúsenosti.

glenfiddich 1y a další recenzované whisky
Glenfiddich jednoducho vyčnieva.

Za zmienku tiež stojí jej atraktívne balenie, ktoré si nemôžete pomýliť s inou značkou. Silueta trojhrannej fľaše z číreho skla, zaujme svojou zaoblenou hornou časťou a úzkym dnom. Fľaša na prvý pohľad vyniká zdanlivou jednoduchosťou, ktorá je podmienená výraznou etiketou s neprehliadnuteľným logom jeleňa. 18 ročná kráska je balená v darčekovej, temne čiernej krabici. Od tejto chvíle ju uvidíte všade, kde predávajú kvalitný alkohol. Vie na seba skrátka strhnúť pozornosť.

Glenfiddich 18y od vody až po dokonalú whisky

Pri škótskej whisky Glenfiddich 18y sa používa voda, ktorú zbierajú z prameňa Robbie Dhu, plynúceho do rieky Fiddich . Rýdza čistota vody prepožičiava tejto whisky jedinečnú chuť, ktorá sa snúbi so starostlivo vybranými ingredienciami. Na chuti sa nekompromisne podpisuje umiestnenie v španielskych sudoch z amerického duba po už spomínanom burbone.

V bareloch je whisky uložená po dobu 3 rokov, v našom prípade je to 12 rokov ( Glenfiddich 12 ). Dubové sudy dodávajú whisky jedinečnú farbu aj vôňu. Potom sa stáča do fliaš. Majitelia značky Glenfiddich nikdy nepodceňovali silu kvalitných sudov, preto vždy pre svoje skvosty zamestnali prvotriednych debnárov. Debnárstvo patrí vo svojom odbore u tejto značky medzi poslednú dielňu svojho druhu, v dnešných moderných páleniciach ju už nikde inde nenájdete.

Vedeli ste, že každý starený destilát zreje výhradne v sudoch? Stočený do sklenených fliaš už potom svoje vlastnosti zásadne nemení. Nebojím sa zaradiť osemnásťročnú verziu Glenfiddich do sekcie najlepšej whisky .

Podrobnosti o whisky

  • Země: Skotsko
  • Palírna: Glenfiddich
  • Kraj: Speyside
  • Stáří: 18 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Single malt
  • Barva: Zlatá

Naše hodnotenie

84 %

Hodnotenie čitateľov

Hodnocení

Aká je história značky Glenfiddich?

Paliareň Glenfiddich založil v roku 1887 William Grant. Pomenoval ju podľa údolia Glen Fiddich, v ktorom leží, čo v gaelčine znamená údolie jeleňov. Odtiaľ aj busta jelenia hlavy v logu značky.

Za úspechom whisky Glenfiddich stojí sila čistej vody z vnútra nedotknutej zeme, vzduch a sladový jačmeň . Táto magická trojica ingrediencií stojí za celým úspechom značky. A tiež inšpirovala Hansa Schlegera, aby vytvoril na tú dobu radikálny design typickej trojhrannej fľaše.

Vychutnajte si ju ako naozajstný gurmán

Aby ste si vychutnali bohatú arómu a vyzretú, ľahko zaoblenú, mäkkú a zdržanlivú chuť whisky Glenfiddich 18y, odporúčam ju piť čistú alebo s trochou vody či ľadu. Jedine tak na špičke jazyka pocítite chuť hrozienok, sherry, korenia a medovej sladkosti.

Similar Posts