Deadhead Rum (recenzia) – Mexický rum z džungle
Keď sa povie Mexiko, väčšina z nás si pravdepodobne vybaví tequilu, mexický národný nápoj vyrábaný z púštneho sukulentu agáve. V dnešnú recenziu sa však nepozrieme na tento tradičný alkohol, ale na rum z dielne destilérie Deadhead. Ako napovedá názov, rozhodne sa nejedná o rum, ktorý by ste si ľahko pomýlili. Stojí však táto výstredná „mŕtva hlava“ za to? O to sa s vami podelím v nasledujúcu recenziu.
Deadhead – destiléria uprostred pralesa
Než sa však presunu k hodnotenie samotného rumu, musím sa aspoň krátko zastaviť pri mieste jeho pôvodu. Ako už bolo povedané, Deadhead pochádza z Mexika, konkrétne z najjužnejšieho a tiež najchudobnejšieho mexického štátu mexickej federácie. Napriek ekonomickej situácii má táto oblasť veľa čo ponúknuť, a to nielen divokú džungľu, ale predovšetkým bohatú históriu a kultúru, ktorá srší z rumu Deadhead na prvý pohľad.
Blízkosť rovníka, a predovšetkým výborné klimatické podmienky, ktoré v tejto oblasti panujú, dávajú vzniknúť kvalitnej cukrovej trstine, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou každého kvalitného rumu. Tým rumy z tejto destilérie bezpochyby sú – prinajmenšom to dokazuje celý rad ocenení, ktorými sa táto rodinná pálenica založená v roku 1945 pýši. Vraj sa dokonca jedná o najoceňovanejší mexický rum, a to už je čo povedať.
Ako sa rum Deadhead vyrába?
K výrobe rumu Deadhead je podľa tradičných postupov používaná šťava z tej najkvalitnejšej cukrovej trstiny a zmes melasy. Rum je po dvoch kolách Pot-still destilácie prefiltrovaný cez drevené uhlie a následne si celých šesť rokov odpočinie v dubových sudoch po sherry, a to procesom solera, ktorý zaisťuje harmóniu chutí a prirodzenú sladkosť výsledného rumu . Táto metóda je neoddeliteľnou súčasťou celého procesu, pretože práve sudy po sherry rume dodávajú jeho typickú drevitú chuť.
Podrobnosti o rume a hodnotení
Mŕtva hlava… doslova
Bez mučenia priznám, že je to práve extravagantný obal, ktorý ma na rume Deadhead zaujal na prvý pohľad. Ako napovedá názov, ktorý v preklade znamená Mŕtva hlava, štýlová fľaša vyobrazuje scvrknutú hlavu (tsantsas). Mexickí domorodci Chívarovci ich sušili a následne zhromažďovali v domnenie, že väznia duše ich nepriateľov. A pretože sú scvrknuté hlavy nielen historickou kuriozitou, ale aj veľmi populárnym motívom v popkultúre, túto fľašu ocenia napríklad aj fanúšikovia Pirátov z Karibiku, Harryho Pottera alebo napríklad filmu Múmie sa vracia.
Vďaka tvaru fľaše však nemusíte rum len vystavovať na poličke, ale môžete ho vziať na výlet s priateľmi, kedy oceníte plastové viečko, ktoré je možné použiť namiesto pohára. Len si pri ceste vlakom dajte pozor, nech „mŕtvu hlavu“ nevyľakáte náhodných spolucestujúcich!
Chuť, vôňa a farba
Vnútri desivé fľaše sa našťastie neskrýva duša vášho najväčšieho nepriateľa, ale štyridsaťpercentný rum krásnej jantárovej farby, ktorú vzhľadom na nepriehľadnému obalu uvidíte až po naliatí. Po otvorení mŕtvej hlavy vás privíta aromatická vôňa kávy, škorice, kakaa, ale aj napríklad muškátového orieška . Citlivý nos zacíti aj jemný náznak pomaranča.
Čo sa týka chuti, pripraviť sa môžete na príjemnú zmes anízu, čokolády a karamelu . V súlade s vôňou pocítite aj náznak čokolády, kávy a muškátového orieška . V stredne dlhom závere je nápadne cítiť klinčeky.
Pre koho je Deadhead rum vhodný?
Vzhľadom na netypickému obalu môže ísť o vtipný darček, obsah však tiež nesklame. Na rume si tak pochutnajú všetci milovníci suchších rumov s drevitými náznakmi. Hanbu si však neurobí ani v miešanom kokteilu.