Austrian Empire Navy Rum Reserva 1863 (recenzia)

Austrian Empire Navy Rum Reserva 1863 Recenzie

Na svete nie je veľa rumov s  korene u nás v  Českej republike, pokiaľ teda nepočítame Božkov, ktorý nemá s  pravým rumom nič moc spoločného. Výnimkou sú rumy destilérie Albert Michler, ktorá pôvodne vznikla v Sliezsku, konkrétne v dedine Buková, ktorá sa nachádza kúsok od Jeseníka. A keďže zo Sliezska pochádzam aj ja, v  dnešnú recenziu sa zameriam na jeden z  rumov z  ponuky tejto destilérie, konkrétne Austrian Empire Navy Rum Reserva 1863.

Vlastne ešte je tu celkom dobrý Heffron , ale ten zase nemôžeme porovnávať s tuzemákom. To si Heffron nezaslúži.

Odkiaľ teda vlastne je?

Na začiatok je potrebné uviesť na pravú mieru, že súvislosť s  jesenickou dedinou je bohužiaľ dnes len symbolická. Hoci bola spoločnosť naozaj založená v  roku 1863 v Sliezsku , odkiaľ zásobovala rumom rakúsko-uhorský cisársky dvor a námorníctvo, rum samozrejme dovážala, a to z  Jamajky. Dnes už sa oblasť dovozu značne rozšírila a destiléria používa rumy nielen z  Jamajky, ale napríklad aj Trinidu a Tobaga, Guatemaly, Dominikánskej republiky alebo Barbanosu. 

V  dnešných dňoch už by sme sídlo v  Jeseníka tiež nenašli – ako uvádza web destiléria, spoločnosť Albert Michler Distillery Int. Ltd., ktorá sídli v  britskom Bristole, už má s  pôvodnou značkou „Albert Michler, Buchsdorf, Likör, Rum udn Spiritus Fabrik“ spoločného len máločo.

Austrian Empire Navy Rum Reserva 1863 Visual
Zdroj: albertmichlerdistillery.com

Spôsob výroby

Ako väčšina karibských rumov je aj Austrian Empire Navy Rum Reserva vyrábaný z  cukrovej trstiny, ktorá sa vďaka kombinácii úrodnej pôdy a priaznivej tropickej klímy radí medzi jedny z  najkvalitnejších na svete. Samotný rum je unikátnou zmesou niekoľkých rôznych rumov, ktoré boli všetky destilované v  kolónach a následne v  rozmedzí piatich až dvanástich rokov zreli v  sudoch z  amerického a francúzskeho duba av  sudoch po španielskom sherry . Za pomerom jednotlivých rumov vo výslednom 40% blende stojí master blender Paul Caris.

Ocenenie

Hoci už tento rum nemá až na histórii so Sliezskom nič spoločné, hrdých Slezanov možno poteší úspech tohto rumu na medzinárodných súťažiach. Konkrétne uspel napríklad na festivale German Rum Festival v  Berlíne v  roku 2016, kde ukoristil striebornú medailu.

Podrobnosti o rume a hodnotení

Austrian Empire Navy Rum Reserva 1863
  • Země: Barbados
  • Palírna: Foursquare Rum Distillery
  • Stáří: 5-12 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Anglický, Melasa
  • Barva: Mahagon

Naše hodnotenie

90 %

Hodnotenie čitateľov

Hodnocení

Dizajnový obal

Druhé miesto na berlínskom rumovom festivale však nie je to jediné, čím môže tento rum zaujať. Mňa okamžite upútala predovšetkým štýlová fľaša, ktorá, hoci sa drží typických „rumových“ motívov, takpovediac vystupuje z  davu. Príčinou je pravdepodobne monochromatické prevedenie etikety i tuby, ktoré dáva krásne vyniknúť mahagónovému obsahu fľaše . Rozbúrené more na ilustrácii rozhodne nenechá nikoho na pochybách, že sa jedná o pravý námornícky rum.

Austrian Empire Navy Rum Reserva 1863

Karamelová farba aj vôňa

Okrem obalu ma okamžite upútala aj krásna mahagónová farba, bohužiaľ pri nahliadnutí do zloženia zistíme, že si k  nej výrobca dopomohol karamelom. Karamel však ucítime aj vo vôni, kde ho však sprevádza intenzívna aróma melasy a medu, ucítiť môžete aj kakao, horkú čokoládu a oriešky.

Vyvážená, ale sladká chuť

Samotná chuť je pomerne sladkastá s  tropickými náznakmi banánu, hrozienok a kokosu, ale aj kávy či medu , ktorú mu dodalo zrenie v  sudoch z  amerického a francúzskeho duba. Hoci je rum celkom ľahký a sladký, má dlhý záver , ktorý prekvapí krémovou chuťou vanilky. Chuť je naozaj bohatá, ako je aj pre rumy z  Barbadose typické. 

Pre koho bude Austrian Empire Navy Rum ideálna?

Niektorých skúsených milovníkov rumu zafarbovania karamelom ao niečo vyšší obsah cukru možno úplne nepoteší, napriek tomu sa jedná o chutný a kvalitný rum, ktorý stojí za okoštovanie. Jeho príjemnú, hoci o niečo sladšiu chuť oceníte pri popíjaní s  priateľmi. Vzhľadom na  peknému dizajnu a baleniu v  tube sa môže jednať aj o vhodný darček, ktorý rozhodne poteší.

Similar Posts