Recenzia: Kirk and Sweeney – 23-ročný rum plný karamelu

Kirk And Sweeney 23 Recenzie

Kirk and Sweeney sú rumy z Dominikánskej republiky. V spoločnosti najčastejšie začujete zmienky o 18-ročnom a 23-ročnom rume, ale táto pálenica destiluje aj 12-ročný alebo dokonca 25-ročný rum XO. Toto je recenzia, kde som si vzal na paškál 23y verziu, ktorú sa pokúsim porovnať s 18y rumom.

Prečo som si vybral 23-ročný Kirk and Sweeney? Pretože medzi 18 a 23 už nie je tak veľký cenový rozdiel, takže som logicky siahol po staršej verzii. Ďalším dôvodom bolo, že 18-ročný rum som pil. Aby som vás dlho nenapínal, tak veľký chuťový rozdiel medzi oboma rumami nie je . Obaja sú veľmi podarené.

kirk and sweeney lahev

História a legenda okolo rumu

V marketingu sa už dávno vie, že ten najlepší produkt je potrebné predať s príbehom. Kirk and Sweeney nemá takú dlhú históriu ako jeho konkurencia , ale zase pamätá prohibíciu v USA. No a práve Kirk and Sweeney zásoboval Američanov skvelým alkoholom z Dominikánskej republiky. Dnes nás zase Američania zásobujú dobrým rumom Kraken . Meno Kirk and Sweeney niesla plachetnica (škuner), ktorá pašovala rum na ceste do Ameriky . Ono to s tým škunerom nebolo také ružové, pretože ho v roku 1924 zadržali pri pobreží USA s plným nákladom rumu, ktorý bol samozrejme skonfiškovaný. Škuner dostal meno Chase a slúžil ako tréningové plavidlo pre pobrežnú stráž.

Kirk and Sweeney 23y

Kirk and Sweeney 23 sa destiluje a zreje v Dominikánskej republike , ale potom sa preváža do Kalifornie do plniarní, kde sa dostane do fľaše a potom je expedovaný do obchodov ako 40% rum. Zabudol som dodať ako výnimočný 40% rum . Výnimočný asi ako rum Don Papa .

Nos

Sladkú arómu, kde jasne rozoznávam javorový sirup, vanilku, smotanový krém, ktorý sprevádza ľahké tóny škorice. Tú škoricu som tam rozoznal len tak letmo, takže ju vlastne možno ani nepocítite. Úplne na koniec mi cez špičku nosa preleteli hrozienka. Túto vôňu by som prirovnal sušenému ovociu, ale veľa mi pripomína práve hrozienka.

Chuť

Príjemne, ale ľahko, sladká chuť s vanilkou , ktorú sprevádza nové korenie. Možno sa toho budete báť, ale ona kombinácia týchto dvoch chutí je dosť dobrá. Ale aby som len nechválil. Chuť vanilky by som prirovnal vanilínu alebo vanilkovému extraktu. Výrobca uvádza v letákoch, že je v rume cítiť karamel. Tak ten som necítil ani náhodou. Celkovo chutí Kirk and Sweeney dosť dobre.

Dozvuk

V dozvuku cítim najviac hnedý cukor, vanilku, škoricu. Rum som degustoval niekoľkokrát, pretože mám celú fľašu. A fakt neklamem, ale cítil som jemné tóny kysnutého pečiva. Akoby droždie alebo dokonca vianočka s hrozienkami. Toto je ale v dozvuku pomerne nepatrné, ale je to tam.

Podrobnosti o rume a hodnotení

kirk and sweeney 23y
  • Krajina: Dominikánska republika
  • Paliareň: J Armando Bermudez & Co.
  • Vek: 23 rokov
  • ABV: 40%
  • Typ: Španielsky, Melasa
  • Farba: Tmavá, mahagónová

Naše hodnotenie

94 %

Hodnotenie čitateľov

Hodnocení

Záver

U Kirk and Sweeney trošku postrádam také tie dubové tóny, ktoré rumy chytajú od sudov, v ktorých zrejú. Námietkou spomeniem napríklad Diplomatico Reserva a ľahko Bumbu rum . Určite nechcem povedať, že je to zle. Tieto rumy sú pre ľudí, ktorí chcú skúsiť niečo nové alebo doposiaľ nemajú svoj obľúbený „prémiový“ rum.

V anglických recenziách som si čítal, že im Kirk and Sweeney pri degustácii pripomínal škoricovú buchtu. Také šťastie som nemal, ale ako som písal vyššie, tak som v rume pri dozvuku cítil vianočku.

Similar Posts