Recenzia: Diplomatico Mantuano – ťažší rum na počesť vznešeného muža
Pokiaľ ide o názov, myslím, že tento venezuelský rum svetoznámej juhoamerickej destilérie Diplomatico bude len ťažko hľadať konkurenciu – Mantuano totiž v slovenskom preklade znamená doslova „vznešený muž“ . Nebude asi žiadnym prekvapením, že týmto „vznešeným mužom“ je myslený muž vyobrazený na väčšine fliaš tejto značky, znalec rumov Don Juancho Nieto Meléndez .
Tento venezuelský cestovateľ a naozajstný odborník na výrobu rumu, ktorý v 19. storočie v honbe za dokonalým rumom precestoval celý Karibik, totiž údajne stojí za niektorými ich súčasnými receptami . Či už sa jedná o pravdu alebo obyčajnú legendu, práve rum Diplomatico Mantuano je Don Jaunchovi venovaný . Poďme sa teda spoločne pozrieť, či rum Mantuano dostojí slávnej povesti muža, na ktorého počesť bol vyrobený.
Zrod rumu Mantuano
Keď ide o najlepší rum , proces jeho výroby je podľa mňa jedným z kľúčových prvkov výslednej chuti a vône. Výrobný postup zahŕňajúci destiláciu niekoľkých rôznych rumov z melasy a trstinového medu , ktoré sú následne spojené vo výslednom blende , sa vlastne toľko nelíšia od výrobného postupu, akým vznikal jeho predchodca, Diplomatico Reserva . Rozdiel spočíva vo vzájomnom pomere jednotlivých zložiek, teda Column, BatchKettle a PottStill rumov . Ich blend je následne uložený v dubových sudoch po bourbone a single malt whisky a nakoniec odložený k odpočinku na celým osem rokov .
Vznešený názvom aj vzhľadom
Než sa presunieme k analýze vône a chuti, za zmienku určite stojí krásne balenie , ktoré sa tmavej fľaši Diplomatico Mantuano dostalo. Na prvý pohľad sa jedná o typický dizajn tejto značky , ktorý je síce jednoduchý, ale dotyk luxusu a exkluzivity mu rozhodne nechýba. Tvár Don Jauncha na obale určite nikoho z nás neprekvapí, pretože je nielen poznávacím symbolom tejto značky, ale jedná sa predovšetkým o rum vyrobený na jeho počesť.
Čerešničkou na torte je výrazná oranžová farba písma a obalu, ktorá pekne kontrastuje s tmavým sklom fľaše typicky oblých tvarov , ktorá sa bude vynímať v každom domácom bare.
Čo očakávať od chuti a vône?
Konečne sa dostávame k tomu najzásadnejšiemu – samotnému obsahu fľaše Diplomatico Mantuano . Na prvý pohľad ma rum zaujal svojou krásnou tmavo zlatou, takmer karamelovou farbou , ktorá je výsledkom destilácie z melasy a trstinového medu . Vôňa sa spočiatku môže zdať veľmi ľahká , s arómou predovšetkým sušených sliviek a najrôznejšieho korenia .
Pokiaľ ide o samotnú chuť tohto venezuelského rumu, je rozhodne oveľa ťažšie, než ako napovedá jeho vôňa . Zaujme predovšetkým maslovou chuťou , ktorú sprevádzajú jemné tóny vanilky a niekoľkých druhov sušeného ovocia . Neprekvapí ani náznak arómy dubového dreva , ktorú rumu dodali sudy, v ktorých celých osem rokov odpočíval.
Celkovo môžem povedať, že chuť je veľmi vyvážená a nie je príliš sladká , pretože rum nie je dosladzovaný. Na poschodí zanecháva hrejivý pocit a má síce kratší, ale výrazný a skôr suchší záver . Výrazná je tiež ostrejšia liehovosť rumu.
Kto si na rume Diplomatico Mantuano pochutí najviac?
Myslím, že tento „vznešený“ venezuelský rum rozhodne poteší každého, kto uprednostňuje skôr ťažšie rumy s výraznejšou liehovosťou. Chutný je ako samotný, tak na kocke ľadu , ale ak nie ste fanúšikmi výraznejšej chuti alkoholu, oceníte ho aj ako súčasť vášho obľúbeného rumového kokteilu .
Určite s ním neurobíte krok vedľa, ak vám zachutnal jeho predchodcu, rum Diplomatico Reserva , pretože oba rumy sú si vďaka podobnému procesu výroby chuťovo veľmi blízko, hoci ozajstní znalci jemné nuansy v rozdieloch medzi týmito dvoma rumami bezpochyby postrehnú. K zohnanie je tento rum s obsahom alkoholu 40% za priemernú cenu okolo 700 Sk .