Recenzia: Diplomatico Mantuano – ťažší rum na počesť vznešeného muža

Diplomatico Mantuano 8y 0,7l 40%

Pokiaľ ide o názov, myslím, že tento venezuelský rum svetoznámej juhoamerickej destilérie Diplomatico bude len ťažko hľadať konkurenciu – Mantuano totiž v  slovenskom preklade znamená doslova „vznešený muž“ . Nebude asi žiadnym prekvapením, že týmto „vznešeným mužom“ je myslený muž vyobrazený na väčšine fliaš tejto značky, znalec rumov Don Juancho Nieto Meléndez .

Tento venezuelský cestovateľ a naozajstný odborník na výrobu rumu, ktorý v  19. storočie v  honbe za dokonalým rumom precestoval celý Karibik, totiž údajne stojí za niektorými ich súčasnými receptami . Či už sa jedná o pravdu alebo obyčajnú legendu, práve rum Diplomatico Mantuano je Don Jaunchovi venovaný . Poďme sa teda spoločne pozrieť, či rum Mantuano dostojí slávnej povesti muža, na ktorého počesť bol vyrobený.

Zrod rumu Mantuano

Keď ide o najlepší rum , proces jeho výroby je podľa mňa jedným z  kľúčových prvkov výslednej chuti a vône. Výrobný postup zahŕňajúci destiláciu niekoľkých rôznych rumov z  melasy a trstinového medu , ktoré sú následne spojené vo výslednom blende , sa vlastne toľko nelíšia od výrobného postupu, akým vznikal jeho predchodca, Diplomatico Reserva . Rozdiel spočíva vo vzájomnom pomere jednotlivých zložiek, teda Column, BatchKettle a PottStill rumov . Ich blend je následne uložený v  dubových sudoch po bourbone a single malt whisky a nakoniec odložený k  odpočinku na celým osem rokov .

Vznešený názvom aj vzhľadom

Než sa presunieme k  analýze vône a chuti, za zmienku určite stojí krásne balenie , ktoré sa tmavej fľaši Diplomatico Mantuano dostalo. Na prvý pohľad sa jedná o typický dizajn tejto značky , ktorý je síce jednoduchý, ale dotyk luxusu a exkluzivity mu rozhodne nechýba. Tvár Don Jauncha na obale určite nikoho z  nás neprekvapí, pretože je nielen poznávacím symbolom tejto značky, ale jedná sa predovšetkým o rum vyrobený na jeho počesť.

Čerešničkou na torte je výrazná oranžová farba písma a obalu, ktorá pekne kontrastuje s  tmavým sklom fľaše typicky oblých tvarov , ktorá sa bude vynímať v  každom domácom bare.

Čo očakávať od chuti a vône?

Konečne sa dostávame k  tomu najzásadnejšiemu – samotnému obsahu fľaše Diplomatico Mantuano . Na prvý pohľad ma rum zaujal svojou krásnou tmavo zlatou, takmer karamelovou farbou , ktorá je výsledkom destilácie z  melasy a trstinového medu . Vôňa sa spočiatku môže zdať veľmi ľahká , s  arómou predovšetkým sušených sliviek a najrôznejšieho korenia .

Pokiaľ ide o samotnú chuť tohto venezuelského rumu, je rozhodne oveľa ťažšie, než ako napovedá jeho vôňa . Zaujme predovšetkým maslovou chuťou , ktorú sprevádzajú jemné tóny vanilky a niekoľkých druhov sušeného ovocia . Neprekvapí ani náznak arómy dubového dreva , ktorú rumu dodali sudy, v ktorých celých osem rokov odpočíval.

Celkovo môžem povedať, že chuť je veľmi vyvážená a nie je príliš sladká , pretože rum nie je dosladzovaný. Na poschodí zanecháva hrejivý pocit a má síce kratší, ale výrazný a skôr suchší záver . Výrazná je tiež ostrejšia liehovosť rumu.

Kto si na rume Diplomatico Mantuano pochutí najviac?

Myslím, že tento „vznešený“ venezuelský rum rozhodne poteší každého, kto uprednostňuje skôr ťažšie rumy s  výraznejšou liehovosťou. Chutný je ako samotný, tak na kocke ľadu , ale ak nie ste fanúšikmi výraznejšej chuti alkoholu, oceníte ho aj ako súčasť vášho obľúbeného rumového kokteilu .

Určite s  ním neurobíte krok vedľa, ak vám zachutnal jeho predchodcu, rum Diplomatico Reserva , pretože oba rumy sú si vďaka podobnému procesu výroby chuťovo veľmi blízko, hoci ozajstní znalci jemné nuansy v  rozdieloch medzi týmito dvoma rumami bezpochyby postrehnú. K  zohnanie je tento rum s  obsahom alkoholu 40% za priemernú cenu okolo 700 Sk .

Podrobnosti o rume a hodnotení

Diplomatico-Mantuano-thumb
  • Země: Venezuela
  • Palírna: Destilerías Unidas S. A.
  • Stáří: 8 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Španělský, Melasa
  • Barva: Karamelově zlatá

Naše hodnotenie

84 %

Hodnotenie čitateľov

Hodnocení

Similar Posts