Recenzia: Diplomatico Reserva Exclusiva – nesmrteľná rumová klasika

diplomatico reserva

Aj keď úplnou náhodou nepatríte medzi veľkých znalcov rumov, na rum Diplomatico Reserva Exclusiva ste bezpochyby už niekedy narazili, či už v  supermarketu, krčme alebo bare. Čísla totiž hovoria za všetko – jedná sa o ten najpredávanejší rum v  Českej republike . A pretože, ako sa hovorí, na každom šprochu pravdy trochu, nie je jeho astronomická popularita bezdôvodná .

Ak ste čírou náhodou tento rum ešte nemali tú česť ochutnať, možno sa mi podarí vás v nasledujúcich riadkoch presvedčiť, aby ste tejto venezuelskej superstar medzi rumami na českom trhu dali predsa len šancu – populárny totiž nemusí vždy znamenať zlé, o čom svedčí napríklad mnoho ocenení , ktorými sa rum Diplomatico Reserva Exclusiva môže pýšiť (prvé miesto vybojovala napríklad v  kategóriu rumu zrejúcich 9–15 v roku 2008 na Medzinárodnom rumovom festivale v Tampe (Florida).

Diplomatico Reserva Exclusiva

Aká je história Diplomatico Reserva Exclusiva?

Ako už bolo spomenuté, slávny rum Diplomatico Reserva Exclusiva pochádza z ďalekej južnej Ameriky rovnako ako Diplomatico Mantuano , konkrétne Venezuely . Výroba rumu má tu prekvapivo dlhú tradíciudestiléria ležiaca na severných svahoch majestátnych Ánd , v ktorej sa rum Reserva každoročne rodí, bola založená už v  roku 1896.

Čo sa týka výrobných postupov, veľmi sa toho odvtedy nezmenilo. Kvalitný Rum je vyrábaný destiláciou z trstinovej melasy tradičnou kotlíkovou metódou a následne je uložený na celých dvanásť rokov na starenie v  sudoch po bourbone a whisky vyrobených z  bieleho kanadského duba , ktorý destilátu dodáva slabú arómu dreva. Výsledkom je rum s  obsahom 40% alkoholu .

Klasika, ktorú neprehliadnete

Keď hovorím, že tento rum jednoducho neprehliadnete, nie je to len kvôli jeho dlhodobej popularite, ale aj kvôli baleniu, ktoré si jednoducho nepomýlite s  ničím iným . Typicky oblú fľašu z tmavého zeleného skla , ktorá zaujme na prvý pohľad svojou zdanlivou jednoduchosťou, od tejto chvíle uvidíte úplne všade – v  obľúbené krčmičky, kaviarničke na rohu, a možno dokonca aj u vás doma.

Reserva je jednoducho klasika , čo sa odráža v  dizajnu etikety, ktorú zdobí známa tvár rumového odborníka Dona Juancha Nieto Mendeléza . Príjemným detailom je aj fakt, že zatváranie nie je iba skrutkovacie, ale so skutočným korkovým špuntom , ako sa pri rume pristane a patrí.

Môže Diplomatico Reserva Exclusiva skutočne čo ponúknuť?

Určite už nedočkavo čakáte na informáciu, ako vlastne tá slávna Reserva Exclusiva vlastne chutí? Na začiatok je nutné povedať, že tento rum je naozaj sladký ako napríklad rum Kraken , čo môže byť pre niekoho príjemné prekvapenie, pre iných o niečo menej.

Diplomatico-Reserva-Exclusiva-thumb miniatura

Čo sa týka vône, po otvorení fľaše vás privíta príjemnú arómu javorového sirupu, karamelu, vanilky a hnedého cukru . Ucítiť môžete aj závan tropiky v  podobe pečených banánov, kokosu a pomaranča .

Chuť nezostáva za vôňou pozadu – na jazyku pocítite chuť medu, zázvoru, škorice, pomaranča,  čokolády  a duba (vďaka dvanásťročnému starnutiu v  dubových sudoch). Typická je pre Reservu práve chuť kakaa . Záver poskytne príjemne teplú chuť medu a karamelu , slabo doplnenú o tóny tabaku . Farba je typicky jantárová .

Podrobnosti o rume Diplomatico Reserva Exclusíva a hodnotenia

Diplomatico Reserva Exclusiva-thumb
  • Země: Venezuela
  • Palírna: Destilerías Unidas S. A.
  • Stáří: 12 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Španělský, Melasa
  • Barva: Jantarová

Naše hodnotenie

87 %

Hodnotenie čitateľov

Hodnocení

Kto si na rume Diplomatico Reserva Exclusiva naozaj pochutí?

Myslím, že tento rum značky Diplomatico je tou pravou voľbou pre každého , kto si svoju cestu k  rumom ešte len hľadá , či pre tých, ktorí uprednostňujú skôr sladšie rumy . Reservu si vychutnáte buď samotnú, alebo na ľade ; do vášho obľúbeného rumového kokteilu by ju však možno bola škoda – jej komplexnú chuť a vôňu oceníte mnohonásobne viac len tak. Nenechajte sa teda odradiť jej neuveriteľnou popularitou, ktorá môže, čo si budeme nahovárať, predsa len trochu uberať na pocite exkluzivity, a ochutnajte ju. Cenovo sa vyrovná rumu Don Papa .

Similar Posts