Brugal 1888 Gran Reserva (recenzia) – dvojito zrejúci rum s dlhou tradíciou

Brugal 1888 Gran Reserva Recenzie

Pokiaľ ide o kvalitné rumy s  dlhou tradíciou, dominikánska destiléria Brugal patrí medzi tie najznámejšie. V  prípade, že zvažujete kúpu rumu z  ich repertoáru, ste na správnom mieste. Dnes pre vás mám recenziu na rum Brugal 1888 Gran Reserva.

Rodinná tradícia

Ako napovedá názov rumu z dnešnej recenzie, destilériu Brugal založil Don Andres Brugal Montaner v roku 1888, teda pred viac ako 130 rokmi. Dlhú tradíciu výroby rumov stále udržuje nažive už piata generácia jeho potomkov – titul Majster rumu, teda Maestro Ronero, si totiž môže vyslúžiť len člen Brugalovej rodiny. Práve rodina je jedným z najdôležitejších prvkov celej destilérie; tajomstvo výroby sa odovzdáva z generácie na generáciu. Vďaka tomu si rum Brugal už viac ako sto rokov zachováva svoju prvotriednu kvalitu.

Rum Ve Sklenici

Tajomstvo výroby

Čo sa týka samotnej výroby, rumy Brugal sú vyrobené z  kvalitné dominikánske melasy. Základ všetkých rumov tejto destilérie je hneď niekoľkokrát destilovaný, vďaka čomu obsahuje vysoké percento alkoholu. Okrem toho sú rumy Brugal vždy starostlivo filtrované, čo vo výsledku znamená, že sa nikdy nestretneme so zákalom či sedimentáciou.

Tajomstvo chuti rumu Brugal 1888 Gran Reserva však spočíva predovšetkým v dvojitom zrení. Najprv si rum poleží šesť až osem rokov v amerických dubových sudoch po bourbone , ktoré destilátu dodávajú chuť vanilky, datlí a hrozienok. Následne je rum presunutý do prvých plnených sudov z  európskeho duba po sherry , ktoré mu naopak dodávajú temnú jantárovú farbu, vôňu citrusov a najmä jeho typickú vyváženú a okrúhlu chuť. Výsledný rum obsahuje 40 percent alkoholu.

Štýlová fľaša, ktorú neprehliadnete

Brugal 1888 Gs Lahev

Myslím, že aj bez predchádzajúcej znalosti jeho obsahu či histórie zaujme väčšinu z  nás na prvý pohľad, a to hlavne vďaka ľahko rozpoznateľnej sieti, ktorá fľašu zdobí . Nemenej pôsobivé je aj neprehliadnuteľné zlaté písmo, a predovšetkým sýta farba nápoja vo vnútri. Čerešničkou na pomyselnej torte je štýlový korok zaliaty voskom, ktorý nenútene odkazuje na  bourbonu, ktorého sudy sa podieľali na výrobe tohto rumu. Okolo a okolo, štýlová a zároveň nadčasová fľaša rozhodne zodpovedá dlhej histórii destilérie Brugal.

Farba, vôňa, chuť

Najdôležitejším prvkom fľaše je predovšetkým jej obsah, ktorý skvele dopĺňa zlaté písmo svojou sýtou, tmavo jantárovou farbou, ktoré mu prepožičali sudy po bourbone. Po otvorení ucítite najmä arómu datlí, hrozienok a kávy, ktoré sa rozvinú najmä pri izbovej teplote . Hoci je rum pomerne aromatický, rozhodne nejde o nepríjemnú či prehnanú vôňu. V  samotnej chuti ucítime predovšetkým datle, hrozienka, citrusy či napríklad kávu.

Podrobnosti o rume Brugal 1888 Gran Reserva

Brugal 1888
  • Země: Dominikánská republika
  • Palírna: Brugal Rum Distillery
  • Stáří: 6-12 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Španělský, Melasa
  • Barva: Tmavě jantarová

Naše hodnotenie

84 %

Hodnotenie čitateľov

Hodnocení

Ako správne podávať rum Brugel?

Výrobca uvádza, že rum Brugel 1888 Gran Reserva by sme mali podávať pri izbovej teplote. Je však potrebné si uvedomiť, že izbová teplota v  mieste výroby, teda v  Dominikánskej republike, je o niečo vyššia ako u nás. Na plné rozvinutie chute i vône je preto vhodné napríklad ľahko nahriať poháre. Vďaka teplote okolo 26 stupňov Celzia sa naplno rozvonia aróma prepožičaná bourbonovými sudmi, a počas následného ochladzovania sa zase plne prejavia citrusové tóny po sherry. Pre plné rozovretie vône je tiež vhodné vymeniť klasické poháre na rum za poháre na whisky.

Samotný alebo v  koktailu?

Napriek tomu, že je rum Brugel 1888 Gran Reserva výborný aj samotný, pochutnáte si na ňom aj v  celej rade koktailov. Medzi moje obľúbené miešané nápoje, do ktorého je tento rum ako stvorený, patrí napríklad drink Dominican Double, v ktorom sa spája aróma rumu a sladká chuť banánového likéru.

Pre koho bude ten pravý?

Keďže sa jedná o naozaj piteľný rum, jedná sa o skvelý darček, ktorým neurazíte ani skúseného „rumára“. V  tomto prípade určite nebude na škodu darčekové balenie s pohármi.

Similar Posts