Recenzia: Kraken rum – korenený, sladký rum v štýlovom pirátskom kabáte

kraken rum recenzie

Keď sa povie Karibik, väčšina z  nás si okrem rumu vybaví zrejme najslávnejší filmový počin Johnnyho Deppa, Pirátov z  Karibiku, a jeho nezabudnuteľného kapitána Jacka Sparowa , ktorého tu a tam na mori prekvapí hrôzostrašný Kraken .

V  destilérii Proximo Spirits sa rozhodli tieto dve karibské asociácie spojiť dohromady a výsledkom je Kraken Black Spiced Rum , rum čierny ako temné morské hlbiny, ktoré legendárny monštrum Kraken obýva . Poďme sa teda spoločne pozrieť na tento unikátny korenený rum v  nespochybniteľne štýlové fľaši.

Ako sa zrodil rum Kraken?

Ako už bolo povedané, výrobcom tohto rumu je spoločnosť Proximo Spirits, konkrétne sa Kraken Black Spiced Rum vyrába v karibskom Trinidade a Tobagu. Jedná sa o relatívne nový rum, na trh bol uvedený v rokoch 2009/2010 . Vzniká blendovaním niekoľkých druhov rumov destilovaných kotlíkovou metódou z  prirodzene sladké melasy (tzv. pot-still). Do výsledného blendu je pridaných trinásť prísne tajných druhov korenia , ktoré rumu dodávajú jeho špecifickú korenenú chuť, a na záver je na jeden až dva roky uložený do sudov z  amerického duba . Výsledný rum má obsah alkoholu 40% – to je u tohto druhu rumov ľahko nad priemerom, čo sa prejavuje na výslednej chuti.

Temne čierny, sladký, korenený rum Kraken.

Štýlový pirátsky kabátik odlišuje Kraken od ostatných

Kraken na prvý pohľad zaujme najmä svojim majstrovsky spracovaným obalom . Fľaša v tvare typického viktoriánskeho džberu na rum je vskutku potešením pre oko, navyše sa s  fliaš vďaka dvom praktickým uškám skvele manipuluje. Čerešničkou na torte je Krakenova naozaj sýto čierna farba , ktorá symbolizuje temné hlbiny mora, kde táto monštruózna krakatica číha na nič netušiacich námorníkov. Na polici s  inými likérmi rozhodne nezapadne ani vďaka neprehliadnuteľnej čiernobielej etikete s  detailné perokresbou bájne morské netvory demolujúce elegantnú viktoriánsku loď . Zaujímavým detailom je zvolené písmo, ktoré vkusne dopĺňa celý design. V  každom prípade si myslím, že fľaša Krakena bude ozdobou každého domáceho baru. Rovnako ako Don Papa s jeho originálnou etiketou alebo Bumbu Rum XO so svojou špecifickou fľašou.

Podrobnosti o rume Kraken a hodnotenie

kraken black spiced lahev
  • Země: USA
  • Palírna: Kraken Rum
  • Stáří: 2 roky
  • ABV: 40 %
  • Typ: Španělský, Melasa
  • Barva: Černá

Naše hodnotenie

84 %

Hodnotenie čitateľov

Hodnocení

Farba, vôňa a chuť

Ako už bolo povedané, pre Kraken Black Spiced Rum je typická predovšetkým jeho sýto čierna farba. Treba však povedať, že v pohári už tak temne nevyzerá, má skôr ľahko červenkastý odtieň . Všeobecne sa však dá povedať, že je o poznanie tmavšia ako ostatné rumy v  kategórii spiced , za čo môže predovšetkým dofarbovanie karamelom . Rumoví puristi sa možno budú hnevať, ale za seba musím konštatovať, že napriek dofarbovaniu karamelom má čierny obsah fľaše svoje kúzlo .

Rum Kraken

Teraz už však k  samotnému obsahu fľaše – keď ju otvoríme, ako prvá nás privíta známa korenená vôňu typická pre spiced rumy , možno trochu prebitá vysokým obsahom alkoholu. Vzápätí však ucítime výrazné tóny vanilky doplnené o vôňu karamelovej melasy, klinčeky a nové korenie .

Čo sa týka chuti, je pri prvom dúšku opäť výraznejšie cítiť alkohol, vzápätí však nasleduje príjemná chuť vanilky s  odtiene tmavého ovocia . Na poschodí je trochu suchšia, ucítite najmä chuť tmavej čokolády, karamelu a škorice nasledovanú tónmi korenia a hnedého cukru . Záver v  sebe nesie jemné drevité tóny . Celkovo sa však dá povedať, že najvýraznejšia je chuť vanilky, klinčekov a korenia , ako to má pri spiced rume byť.

Kto si na Krakene pochutí najviac?

Kraken je skvelou voľbou pre každého, kto ocenia korenený rum v štýlovom obale . Výborný je najmä s kolou, s  ktorej sladkou chuťou sa skvele dopĺňa , ale aj samotný či na kocke ľadu . Za svoje hovorí aj skutočnosť, že sa jedná o jeden z najpredávanejších rumov vo svojej kategórii . Pokiaľ teda nie ste rumoví puristi, ktorí príliš neholdujú dofarbovaniu rumu karamelom, bez obáv po Krakenovi siahnite. Cena za 0,7 L sa pohybuje okolo 500 až 600 Sk. To je pomerne dobrá cena za pomerne dobrý rum. Za túto cenu môžete napríklad kúpiť Pampero . To je rum, ktorý je tiež dosť dobrý v pomere cena/výkon.

Similar Posts