Recenzia: Mount Gay – Black Barrel je dobrý rum s dlhou tradíciou

Mount Gay Black Barrel Recenzie

Dnes sa pri hodnotení destilátov pozrieme do slnečného Karibiku , konkrétne na ostrov Barbados , s ktorým je výroba rumu neodmysliteľne spätá. Za miestnou značkou Mount Gay stojí bezpochyby dlhá história , pretože sa jedná jednu z  najstarších destilérok na svete – založená bola v  roku 1703 . Napriek tomu však tento barbadoský producent rumov nezamrzol na mieste a snaží sa svoj sortiment neustále obnovovať a modernizovať.

Príkladom toho, ako drží krok s  dobou, môže byť práve jeden z  relatívne nových destilátu v  ich ponuke – Mount Gay Black Barrel Double Cask – ktorý sa objavil na trhu vlani, teda v  roku 2020. Poďme sa na neho pozrieť pekne z  blízka.

Výroba Mount Gay – spojenie tradície s inováciou

U tohto destilátu si nemôžem odpustiť zmienku o procese jeho výroby , ktorá predstavuje bezpochyby zaujímavý proces, ktorý sa takmer nezmenil už od 18. storočia. Master blender značky Mount Gay, Allen Smith , však priniesol aj množstvo inovácií, napríklad v  rámci pomeru jednotlivých zložiek.

A ako teda celá výroba prebieha? Predovšetkým je nutné povedať, že sa jedná o ručne vyrábanú malosériovku , ktorá prešla procesom dvojitého zrenia , čo rumu dodáva veľmi špecifickú korenenú vôňu i chuť .

Mount Gay Black Barrel

A čo si predstaviť pod pojmom dvojité zrenie? V  podstate sa jedná o zmiešanie dvoch druhov destilátu – zatiaľ čo jeden starený destilát je vyrobený kontinuálne (v kolóne) a starený v suda po americkej whiskey , druhý prechádza dvojitou „pot still“ (kotlíkovou) destiláciou . Potom, čo sú tieto dva destiláty v správnom pomere premiešané, necháva sa blend Black Barrel Double Cask zrieť druhýkrát , tentoraz v  silne vypálenom dubovom sude po bourbone – odtiaľ tiež pochádza jeho názov Double Cask Blend. Starený je obvykle v  rozmedzí 3-7 rokov , na rozdiel od svojho predchodcu Mount Gay Black Barrel, ktorý býva starený 2-7 rokov.

Výsledkom je 43% blend rumov , ktorý v  sebe spája chute ťažšieho a ľahšieho destilátu.

Podrobnosti o rume Mount Gay a hodnotenie

moung gay black barrel
  • Země: Barbados
  • Palírna: Mount Gay Distilleries Ltd
  • Stáří: 3-7 let
  • ABV: 43 %
  • Typ: Anglický, Melasa
  • Barva: Zlatá

Naše hodnotenie

79 %

Hodnotenie čitateľov

Hodnocení

Farba, chuť a vôňa rumu Mount Gay

Rum Black Barrel Double Cask má podľa mňa veľa čo ponúknuť. RumRatings to len potvrdzuje . typickú zlatistú farbu a predovšetkým však vyváženú chuť , ktorá vďaka čiastočnému zreniu v  sudoch po whisky môže ľahko pripomínať práve tento destilát. Čo sa týka samotnej chuti, pripravte sa na  výrazná, avšak vyvážená aróma karamelu, vanilky a páleného dubového dreva doplnené o príjemné nuansy tropického ovocia a citrusov . Nasleduje hrejivý, korenený, možno ľahko dymový záver . Celkovo sú chuť i vôňa ľahké a sladké , rum však nie je dodatočne dosladzovaný ! Vychutnáte si ho ako samotný, tak na kocke ľadu či vo vašom obľúbenom  rumovom kokteilu.

Kto si na tomto blende rumov pochutí najviac?

Myslím, že tento kvalitný rum značky Mount Gay Black Barrel ocenia najmä tí, ktorých oslovuje jeho komplexnú chuť slabo pripomínajúcu whisky . Plusové body si získa u všetkých, ktorí príliš neholdujú doslazovaným rumom či umelému dochucovaniu . Tak či tak, tento barbadoský rum rozhodne stojí za ochutnanie! Fľaša s obsahom nádoby 0,7L a obsahom alkoholu 43 % je na trhu k  dostaniu v  cene v  rozmedzí od 700 do 1200 Sk. Cenovo je na tom ako Don Papa .

Rum, ktorý poteší nielen jazyk, ale aj oko

celá lahev rumu mount gay

Pokiaľ u rumov podobne ako oceníte nielen ich vôňu a chuť, ale aj pekne spracovaný obal , ktorý sa nebudete hanbiť vystaviť vo vašom domácom bare, tento blend rozhodne nie je krokom vedľa. V  Mount Gay totiž dobre vedia, že menej je niekedy viac . Relatívne jednoduchý, ale robustný dizajn sklenenej fľaše dopĺňa decentná etiketa s  logom a rokom založenia 1703 , ktoré vám pripomenie dlhú tradíciu tejto destilérky. Štýlová je aj tematická mapka jej domovského ostrova Barbadosu v  na pohľad peknom prevedení s  patinou, ktorá dodáva tomuto rumu tú správnu karibskú atmosféru. Ale inak je fľaša taká obyčajná. Taký Bumbu Rum a jeho fľaša sú oveľa originálnejšie.

Similar Posts