Zrenie whisky: V čom zreje tento poklad?

sudy na zrenie whisky

Chuť single malt whisky je ovplyvnená množstvom faktorov. Kvalitou obilia, dobou zrenia, spôsobom destilácie a ďalšími. Vplyv kvality a pôvodu suda ako hlavného faktora ovplyvňujúceho chuť whisky je však diskutabilný. Ako je to so sudom na whisky naozaj?

sudy pro zrání whisky

Kde zreje whisky?

Whisky zreje v dubových sudoch po bourbone  alebo víne sherry . Nájdu sa však sudy aj po iných vínach, nikdy však whisky nezreje v čerstvom sude. Čerstvé drevo by totiž prebilo všetky jemné chute whisky.

Sudy po bourbone

Sudy po bourbone sú veľmi lacné, pretože v jednom sude smie bourbon zrieť iba raz a tak sú americkým páleniciam po použití na nič. V Škótsku však sud na whisky smie byť použitý aj viackrát (viac ako 3x to však nebýva), aj keď pri každom ďalšom použití odovzdá whisky už len menej a menej chuti.

Sudy po  bourbonu sú vyrobené z amerického dubu , zatiaľ čo sudy po španielskom  sherry víne  sú z duba európskeho . A zreje v nich aj česká whisky . Je rozdiel v použití rôznych typov dubov?

Európsky dub pridáva do whisky viac chuti, čo je ale spôsobené ako vlastnosťami dreva, tak aj obsahom, ktorý v sude bol pred whisky.

Americké sudy sa pred použitím zvnútra páli (okolo 1 minúty) a dôjde tak k vytvoreniu čiernej vrstvy. To whisky pridá chute korenia, vanilky a trieslovín. Sudy pre sherry sa len ľahko opaľujú .

Sudy z bourbonu sú lacné a tak je jasné, prečo sú používané. Prečo ale sherry? Dôvod je podobný. Kedysi sa totiž sudy po sherry víne v Anglicku jednoducho povaľovali po uliciach. Bolo ich totiž drahé doviezť späť do Španielska. Dnes ale import sherry vína do Anglicka ustupuje a preto je možné vidieť edíciu z iných druhov vína stále častejšie.

Na veľkosti suda tiež záleží. Sudy pre bourbon majú vždy cca 200 litrov a hovorí sa im American Standard Barrel .  Sudy po španielskom  sherry majú rôzne  veľkosti. Pre whisky sa však používajú najčastejšie 250-litrové, nazývané Hogshead,  a 500-litrové, nazývané Butt . Veľkosť suda hrá počas zrenia veľkú  rolu. Čím menšie, tým rýchlejšie sa dostane chuť zo suda do whisky. Využitie toho  je vidieť napr. u Laphroaig , ktorý má edíciu Quarter Cask zrejúci v malých sudoch.

Sud tiež ovplyvňuje farbu whisky. Whisky je pred vložením do suda úplne priehľadná. Až v sude postupne dostáva farbu. Farbu ovplyvňuje najviac vek whisky, kvalita a opotrebenie suda a typ nápoja, ktorý tam bol pred whisky. Sudy po sherry zafarbujú whisky viac do tmava, zatiaľ čo sudy po bourbone nechávajú whisky svetlejšie.  Bohužiaľ sa tak ale na prvý pohľad whisky nedá dobre odhadovať, pretože niektoré pálenice si whisky zafarbujú karamelom . Paliarní, ktoré nepridávajú karamel do whisky, je pomerne málo. Patrí medzi ne napr. Springbank, alebo GlenDronach.

Anjelská daň

Zaujímavý je aj obsah alkoholu, ktorý whisky má pri stáčaní zo suda oproti tomu, keď sa do suda dáva. Whisky totiž stráca približne 2,5 % alkoholu ročne a tomu sa hovorí anjelov podiel či anjelská daň  (anglicky angel’s share).  Whisky musí mať aspoň 40 % alkoholu a preto si na anjelov podiel pálenice musí dávať pozor. Aby pálenice dosiahli stabilný obsah alkoholu, tak whisky pred stáčaním riedia vodou . Sú ale edície fliaš zvané Cask Strength , ktoré sa neriedia a majú preto typicky vyšší obsah alkoholu.

5/5 - (1 hlasů)

Similar Posts