Recenzia: Ardbeg 10y – ťažká rašelinová whisky

Ardbeg 10 Recenzie

Existuje celý rad rašelinových whisky, ktoré sú považované za stálice. Ako sa medzi najlepšie whisky vôbec dostali? Podľa nášho názoru je to kombinácia ceny, dostupnosti, originality, kvality a taktiež reputácia. Pokiaľ je whisky cenovo dostupná a zároveň skvele reprezentuje konkrétny región, odkiaľ slad pochádza, stáva sa z  nej klasika. Jednou z  nich je práve Ardbeg 10, ktorá vznikla na jednej z  najprestížnejších páleníc na svete v škótskom Islay.

whisky ardbeg 10 y nalitá ve sklence při recenzování

Ardberg 10-ročná je ikonickou fliaš tejto značky. Ďalší v  sériu, Uigeadail a Corryvreckan, neobsahujú údaje o starobe.  Ardbeg 10 je navyše jedna z  najlacnejších a najdostupnejších fliaš od Ardbeg. Táto rašelinová whisky má 46% percent alkoholu a filtruje sa bez chladu. Má podmanivú svetlo zlatú farbu, celkom ako slama .

Táto fľaša sa umiestnila v rebríčku porovnaní najlepšie whisky .

Zatiaľ čo značku Adberg máme spojenú skôr s  fľašami, ktoré sa vydávajú iba príležitostne av  obmedzených počtoch, Ardberg 10 je trochu iná záležitosť. Stáčanie prebieha v  oveľa väčšom meradle, predovšetkým vďaka úspešnému marketingu. Ardbeg 10 si tak našla svojich zákazníkov, ktorí na ňu nedajú dopustiť. Ardberg 10 odporúčame nielen znalcom, ale aj úplným nováčikom, ktorí sa chystajú vstúpiť do sveta hlboké a ťažké  rašeliny.                    

Ardbeg 10 recenzie

Aróma

Hneď po naliatí ucítite silný rašelinový dym a obväzy. Ardberg 10 sa otvára veľmi pomaly. Za chvíľu ucítite rašelinu a obväzy ešte silnejšie, vrátane výrazného dymu. Vo vôni nájdete aj pastilky z  mentolu a eukalyptu. To ale nie je všetko. Aróma sa stále rozvíja – nasleduje náznak bieleho hrozna s  odvážnejšími tónmi arašidov, soli a čerstvo pokosenej vlhkej trávy.

Chuť

V  chuti sa miešajú ľahkosť a dym, ktorá je pre Ardbeg typická. Ona ľahkosť je v  ústach veľmi príjemná. Na jazyku delikátna, napriek tomu so silnými chuťami. Soľ sa ujíma vedenia, hneď za ňou nasleduje dym. Ďalej vyšľahaný med so soľou, ale aj exotické ovocie – sušené mango a sladká papája. 

Dozvuk

V  dozvuku pretrvávajú tóny soli a vanilkového krému zahalené dymom.

Podrobnosti o whisky

Ardbeg 10y
  • Krajina: Škótsko
  • Paliareň: Ardbeg
  • Vek: 10 rokov
  • ABV: 46%
  • Typ: Single malt
  • Farba: Svetlo zlatá až slamová

Naše hodnotenie

87 %

Hodnotenie čitateľov

Hodnocení

Similar Posts