Plantation XO – 20th Anniversary barbadoského rumu (Recenzia)

plantation xo recenzie

Tentokrát sa v recenzii rumov pozrieme do Karibiku. A kam inam, než na svetoznámy a rumom uznávaný ostrov Barbados! Za úplnú jedničku si dovoľujem určiť tento slávny rum Plantation XO, miešajúci sa z najkvalitnejších miestnych rumov. Aké rumy vo fľaši môžeme ochutnať a čím je značka tak unikátna?

Kráľ medzi miestnymi rumami. Taký je Plantation XO

Najvyhľadávanejším rumom na medzinárodnej scéne je jednoznačne Plantation 20th Anniversary XO. S ním je spojená dlhá história. A pretože je značka považovaná za jednu z najuznávanejších destilérok tohto ostrova , na rume Plantation 20th si dali naozaj záležať.

Je až neuveriteľné, že rum Plantation 20th Anniversary XO sa skladá z dvadsiatich až tridsaťročných barbadoských rumov, ktoré, ako inak, dozrievali v sudoch po obľúbenom bourbone . Čo ma na výrobe rumu skutočne baví, je fakt, že blend týchto rumov sa preváža do francúzskeho regiónu Cognac, konkrétne do malého mestečka Ars ležiaceho v jeho samom srdci.

plantation xo a ostatní v testu

V tejto časti zvanej „Grande Champagne“ dozrievajú rumy Plantation XO 20th Anniversary. A viete, ako je jeho chuť dovedená k dokonalosti? Prekvapí vás tá jednoduchosť! Rum dozrieva ďalšie necelé dva roky v sudoch po koňaku Pierre Ferrand XO Grande Champagne . Čo k tomu dodať. Snáď len, že Plantation 20th Anniversary XO je jedinečný rum. A o tom presvedčil aj na súťaži v roku 2011, kedy získal najprestížnejšie ocenenie „San Francisco World Spirit Competition Gold“, ktoré je obdobou Oscarov pre liehoviny.

Tip! Nebál som sa Plantanation XO zaradiť medzi najlepšie rumy .

Nechajte sa ohromiť korenenou chuťou a vôňou po vanilke

Podľa mňa má rum Plantation 20th Anniversary XO naozaj čo ponúknuť . Určite poteší maškrtný jazýček každého milovníka rumov. V tejto fľaši sa skrýva celkom dobrý klenot. Jasne, musíme vziať do úvahy cenu okolo 1000 Sk, čo je zhruba rovnako ako stojí rum Don Papa alebo Diplomatico Reserva Exclusiva . Čo sa týka samotnej chuti, pripravte sa na vyváženú, napriek tomu veľmi výraznú arómu páleného dubového dreva doplnené o príjemné nuansy tropického ovocia a citrusov, vanilky av neposlednom rade samozrejme karamelu.

Po splynutí chuťových buniek s prvou vrstvou sa roztvorí plný, hrejivý, korenený a celkom dosť možno ľahko dymový záver. Celkovo je chuť tohto rumu sladká. To je však podmienené použitím kvalitných ingrediencií. Musím zdôrazniť, že rum Plantation 20th Anniversary XO nie je dodatočne dosladzovaný!

Podrobnosti o rume Plantation XO a hodnotenie

plantation xo thumb
  • Země: Brabados
  • Palírna: Plantation Rum
  • Stáří: 10-15 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Anglický, Melasa
  • Barva: Jantarová

Naše hodnotenie

81 %

Hodnotenie čitateľov

3.3/5 - (6 hlasů)

Zrod rumu Plantation 20th Anniversary XO? Precízne suroviny a tradičná výroba stoja za slávnou chuťou

Pokiaľ sa chceme baviť o kvalite rumu, potom je každému jasné, že proces výroby je jedným z kľúčových prvkov pre výslednú chuť a vôňu. Pri rume, v ktorom sa miešajú chute dvadsiatich až tridsaťročných rumov, sa postupuje podľa tradičných postupov.

plantation xo ve sklence

Výrobný postup zahŕňa destiláciu niekoľkých rôznych rumov z melasy a trstinového medu, ktoré sú následne spojené vo výslednom blende. Rum vychádza zo vzájomného pomeru jednotlivých zložiek. Blend je najskôr uložený na dobu 8-15 rokov v tropickej klíme na ostrove Barbados v starých sudoch po bourbone, potom pekne pomaly 2-10 rokov v európskych podmienkach vo Francúzsku, kde už namiešané zrejú ďalšie 2 – 10 rokov v sudoch po koňaku a bourbone . Plantation 20th Anniversary je bez preháňania naozajstný rumový klenot, ktorý odporúčam ochutnať.

Ako si užiť skutočnú chuť rumu Plantation 20th Anniversary XO?

Rum s neuveriteľne plnou, zároveň však jemnou chuťou tropického ovocia so stopou kokosu je gólom do čierneho pre tých, ktorí milujú plnú a dymovú chuť. Niet divu, že výrobca odporúča rum vychutnávať samotný. Pre tých, ktorí s rumami ešte len začínajú, odporučím do pohára pridať kocku rumu. Nebojte sa ho pridať aj do svojho obľúbeného rumového kokteilu!

Similar Posts