Recenzia: Don Papa – lacný sladký rum plný citrusov
Možno vnímate rum skôr ako záležitosť Karibiku a Kuby, ktoré síce tento alkoholický nápoj preslávili, ale rozhodne nie sú jeho jedinými producentmi. Rum Don Papa (v prekladu pantáta), pomenovaný po filipínskom bojovníkovi za slobodu Papa Isiovi, totiž pochádza z juhoázijských ostrovov Filipín, ktoré si väčšina z nás spája skôr s tropickú dovolenku ako s alkoholom.
To však rozhodne neznamená, že by Don Papa snáď pokrivkával za svojimi západnými náprotivkami – možno vás to prekvapí, ale práve Filipíny sú oblasťou, z ktorej sa do sveta rozšírilo pestovanie cukrovej trstiny, z ktorej sa rum destiluje.
Filipínska cukrová trstina robí charakter Don Papa
A práve filipínska cukrová trstina použitá na výrobu rumu Don Papa je podľa môjho názoru to, čo ho odlišuje od jeho karibského konkurenta . Špeciálna starobylá odroda cukrovej trstiny, zrejúca pod lúče silného juhoázijského slnka, je totiž mnohonásobne sladšia ako tá, ktorá sa pestuje v Karibiku, čím dodáva rumu Don Papa jeho špecifickú sladkú chuť . Ak ste teda rovnako ako ja fanúšikmi skôr sladších, aromatických rumov, rum Don Papa by mohol byť pre vás ten pravý.
Podrobnosti o rume Don Papa a hodnotenie
Don Papa – od trstiny až k rumu
Cesta tohto filipínskeho pantáty od cukrovej trstiny až po fľašu rumu začína na svahoch tropického ostrova Negros (v oblasti známej ako „Sugarlandia“), presnejšie povedané na úpätí hory Mt. Kanloan , ktorú pokrýva úrodná vulkanická pôda ponúkajúca skvelé podmienky na pestovanie mimoriadne sladké cukrovej trstiny. Z tej je potom vyrobené takzvané tekuté zlato – melasa – ktorá dodáva rumu jeho špecifickú chuť. Spracovaná melasa je potom, čo prejde procesom destilácie a fermentácie, uložená do prvých plnených sudov po bourbone a opálených sudov z amerického duba.
Vďaka vyšším teplotám panujúcim v tropickom klímy Filipín sa zintenzívni kontakt rumu s drevom sudov, v ktorom je uložený na odpočinku, čo dodáva výslednému nápoju nielen sýtu farbu , ale trúfam si povedať, že aj veľmi bohatú chuť s jemnými tónmi ovocia a vanilky. A potom už prichádza na rad len dosladenie melasou a záverečná filtrácia tohto 40% rumu cez uhlie. Uhlie síce rum len čistí, ale keby ste chceli napríklad rum čierny ako tento nerast, tak sa pozrite na Kraken rum . Ten je čiernočierny ako uhlie.
Ako chutí sladký rum Don Papa?
A aké sú vlastne špecifiká tohto rumu? Vďaka pomerne dlhej dobe odležania v sudoch (celých sedem rokov ) má zlatisto jantárovú farbu a podľa môjho názoru aj veľmi intenzívnu vôňu . Na rozdiel od väčšiny karibských rumov, v ktorých je výrazná predovšetkým chuť a vôňa vanilky, je Don Papa prevažne ovocný . Don Papa patrí medzi najpredávanejšie a najlepšie rumy , ktoré je možné kúpiť v obyčajných supermarketoch. Najprv sa prejavia výrazné tóny pomaranča, kokosu, banánu a ďalšieho tropického ovocia , na poschodí pocítite zaujímavú chuť kandizovaného ovocia a medu .
Záver je primerane dlhý . Každopádne niektoré zákaznícke recenzie sa zhodujú v tom, že rum je pomerne dosť sladký. Lenže, 100 ľudí, 100 chutí.
Rum je vzhľadom k použité odrode cukrovo trstiny veľmi sladký , ale zároveň je cítiť jemná horkosť . Don Papa je výborný nielen pri izbovej teplote, ale aj s kockou ľadu.
História rumu
Ak vás rovnako ako ma rum Don Papa zaujal svojou chuťou a vôňou , určite sa budete chcieť dozvedieť viac o jeho pôvode a histórii . Výrobcom tohto rumu je spoločnosť Bleeding Hearts Rum Company , ale samotná značka Don Papa , ktorej zakladateľom je Stephen Carroll , je sama o sebe vlastne veľmi mladou značkou, pretože bola založená pomerne nedávno – v roku 2011. V Európe bol rum predstavený v roku 2012 na Rum Feste v Londýne .
Ak vás zaujal štýlový obal , vedzte, že jeho názov aj kresba na obale v sebe skrývajú viac, než sa môže na prvý pohľad zdať – obaja totiž reprezentujú filipínsku národnú hrdosť a túžbu po slobode . Ako už bolo povedané, muž vyobrazený na etikete predstavuje filipínskeho bojovníka za slobodu proti španielskej nadvláde , kolonela Dionisia Magbuelase . Tento muž, skôr známy ako Papa Isio , bol hrdinom filipínskej revolúcie. S melasovým rumom ho spája jedna zaujímavá paralela, a to fakt, že pred vstupom medzi rebelmi pracoval na jednej z mnohých filipínskych trstinových plantáží.
Ďalšou (už o niečo menej pozitívnou) paralelou je fakt, že Papa Isio nezomrel v rúk Španielov , proti ktorým bojoval , ale bol zajatý a zabitý Američanmi . Rum pomenovaný na jeho počesť teda Filipíncom pomyselne vybojoval miesto na slnko medzi (juho)americkými rumami, ktoré obvykle trh s týmito destilátmi opanujú.
Kto si na Don Papa 7y pochutí?
Myslím, že po tomto sladkom filipínskom rume by mal siahnuť každý, kto s rumy ešte len začína , či všetci tí , ktorí uprednostňujú skôr destiláty so sladšou chuťou . Je však nutné priznať, že tento rum patrí medzi tie dosladzované (a to melasou, ako už bolo povedané; 7y obsahuje 29 g glukózy ), čo nemusí vyhovovať úplne každému.
Na druhú stranu sa jedná o ten najpredávanejší rum v Českej republike , čo rozhodne hovorí v jeho prospech. Pokiaľ teda hľadáte príjemnú zmenu od karibských a kubánskych rumov , filipínsky bojovník za slobodu Don Papa rozhodne nebude krokom vedľa . Kúpite ho za cenu v rozmedzí od 800 do 1000 Sk.