Pyrat XO Reserve (recenzia) – 15-ročný sladký rum s nezameniteľnou vôňou pomaranča

Pyrat Xo 15 Recenzie

Pätnásťročný rum Pyrat XO Reserve 15y rozhodne nepatrí medzi nevýrazné destiláty – okamžite zaujme nielen neprehliadnuteľným dizajnom fľaše, ale predovšetkým špecifickou pomarančovou vôňou. Do kariet mu hrá aj fakt, že získal už celý rad ocenení, okrem iného napríklad zlatú medailu v  kategórii starených rumov 15+, prvé miesto v čitateľskej ankete about.com 2013 a opäť zlatú medailu v  súťaži „American Tasting Awards“. Ak svoje povesti naozaj dostojí, na to sa pozrieme v  dnešnú recenziu.

Čo je Pyrat rum zač?

Kým sa však pustím do hodnotenia samotného rumu, aspoň na skok sa musím zastaviť pri jeho histórii. Tá totiž nie je nijako zvlášť dlhá – spoločnosť bola založená v  roku 1997 a vo svojej podstate sa ani nejedná o destilériu v  pravom slova zmysle. Jednoducho nakupuje pätnásťročné rumy z  karibských páleníc a podľa svojho vlastného receptu z  nich v  Guyane mieša práve Pyrat XO Reserve 15y.

Tajomstvo výroby

Ako bolo povedané vyššie, Pyrat rum je blendom niekoľkých karibských rumov, z  ktorých väčšina bola starená viac ako 15 rokov. Keďže sa u jednoliatych rumov blende líši nielen doba starnutia, ale aj spôsob destilácie, zostáva konkrétny výrobný postup zahalený tajomstvom. Snáď len môžem dodať, že väčšina z  rumov blende odpočívala v  dubových sudoch po bourbone, ktoré čiastočne prispievajú k  jeho špecifické chuti.

Štýlový pirát

Myslím, že inšpirácia karibskými pirátmi pri pohľade na fľašu asi nikomu neunikla. Ten pravý pirátsky punc jej dodáva nielen štýlová korková zátka a bacuľatá fľaša, ale hlavne žltá stužka s  kovovou ceduľkou. Len sa nesmieme príliš zamýšľať nad symbolikou postavy, ktorá ceduľku zdobí – hoci je na nej vyobrazený Hoti, svätý patrón všetkých barmanov, fľašu svojím tvarom k barmanom príliš prívetivá nie je. Oveľa výstižnejšia by teda bola skôr nejaká pirátska tematika. Symboliku bokom, stále sa jedná o zaujímavý detail, ktorý rum na prvý pohľad odlišuje od konkurencie.

Rum Pyrat Xo Lahev

Hoci je fľaša k dostaniu bez kartónovej krabice, ako je tomu u väčšiny drahších rumov zvykom, trúfam si povedať, že práve vďaka štýlovému „pirátskemu“ baleniu môže byť Pyrat XO Reserve skvelým darčekom, ktorý okamžite upúta pozornosť obdarovaného. Okrem toho je pomerne sympatický fakt, že každá fľaša je nielen ručne plnená, ale aj vyrábaná – po dopití sa z  ňou môže stáť napríklad štýlová pirátska váza.

Farba, vôňa chuť

Či už sa vám rovnako ako ma obal páči, alebo nie, oveľa dôležitejší je jeho obsah. Ako prvá ma okrem zlatej farby zaujala predovšetkým pomerne silná a štipľavá vôňa, ktorá však čoskoro prejde do sladšej vône s  výraznými tónmi pomaranča. Po chvíli môžeme vo vôni zaznamenať aj slabšie tóny škorice a karamelu.

Čo sa týka chuti, tá korešponduje s  výraznou pomarančovou vôňou. Rum je pomerne sladký – na jazyku pocítite nielen chuť hnedého cukru, ale predovšetkým arómu marcipánu a vanilky , ktoré sa podľa mňa s  pomarančom pomerne príjemne dopĺňa. Pokiaľ však oceníte skôr rumy s  komplexnejšou chuťou, pri tomto rume ju nehľadajte.

Podrobnosti o rume Pyrat XO a hodnotenie

Rum Pyrat Xo 15 Reserva
  • Země: Guyana
  • Palírna: Pyrat
  • Stáří: 15 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Anglický, Melasa
  • Barva: Zlatá

Naše hodnotenie

79 %

Hodnotenie čitateľov

3.2/5 - (6 hlasů)

Ako si Pyrat rum vychutnať?

Hoci sa Pyrat XO hodí aj do miešaných koktailov (napríklad v  kombináciu s  kolou), vďaka špecifickej ovocnej chuti si ho vychutnáte aj samotný. Počítajte však so sladšou chuťou a naozaj výraznými tónmi pomaranča, a to ako vo vôni, tak samotnej chuti. Pokiaľ vás samotný predsa len nezaujme, vyskúšať môžete celý rad koktailov, ktoré sú (v angličtine) k  nájdenie na webových stránkach výrobcu. Mňa zaujal ten najjednoduchší z  nich – Pyrať na kocke ľadu ;).

Kto si na rume Pyrat XO Reserve najviac pochutí?

Vďaka pomerne jednoduchej a priamočiarej chuti je rum Pyrat XO Reserve s  obsahom alkoholu 40% vhodný aj pre úplné rumové novice, prípadne pre tých, ktorí hľadajú zmenu.

Similar Posts