Recenzia: Proper No. Twelve – írska whisky Conora McGregora

Proper No Twelve Recenzie

Proper No. Twelve je 40% miešaná írska whisky, Ktorá získala svoju popularitu najmä kvôli svetovej MMA hviezde Conor McGregorvi. Ten s touto whisky (vlastne whiskey, pretože je z Írska) vstúpil do pomyselného ringu so všetkými distillermi majstrami. Do toho vstúpil spoločne s bývalým manažérom liehovaru Bushmills/Guinness. Názov whisky je odvodený od Dublinu 12, čo je štvrť, z ktorej McGregor pochádza. Nejedná sa teda o 12-ročnú whisky.

Pohár whiskey Proper Twelve
Pohár írskej whisky Proper No. Twelve. Zdroj: properwhiskey.com

Proper No. Twelve patrí do zlatého stredu lacnejšie whisky. Faktom je, že patrí medzi nováčikov, ale jej chuť sa vykryštalizovala z ďalších 100 zmesí, z ktorých bola vybraná práve táto jedinečná.

Whiskey Proper No. Twelve recenzie

Aróma:

Vanilkový struk, jačmeň s nádychom kvetín a jemné nuansy santalového dreva.

Chuť:

Tóny vanilky, sladkastá medová chuť pripomínajúca perník. Tú získala z opekaného dreva suda.

Dozvuk:

Sladovo olejnatý s náznakmi karamelu.

Podrobnosti o whisky

Fľaša whisky Proper 12 no twelve
  • Krajina: Írsko
  • Paliareň: Bushmills
  • Vek: 3 roky +
  • ABV: 40%
  • Typ: Blended
  • Farba: Tmavo mahagónová

Naše hodnotenie

73 %

Hodnotenie čitateľov

Hodnocení

Conor McGregor (superstar MMA) pomenoval whiskey Proper no. Twelve po svojej rodnej štvrti Dublin 12, kde vyrastal. Je jasné, že dôvod, prečo sa do výroby whisky pustil, je hlavne marketingový. Proper 12 prepožičal svoje meno a príbeh. To z tejto whisky urobilo absolútny predajný trhák. Aspoň medzi priaznivcami oktagonu a taktiež fanúšikmi McGregora. Od pálenice Old Bushmills Distillery je spolupráca s McGregorom naozaj dobrým ťahom.

Táto fľaša sa umiestnila v rebríčku porovnania najlepšie whisky a najlepšia írska whisky.

Lenže, medzi milovníkov whisky potom vyvstáva otázka: Je tá whiskey dobrá? Proper no. Twelve je trikrát destilovaná írska whisky zmiešaná z niekoľkých kvalitných jednosladových whisky , ako sa na každú írsku whisky pristane. Jej zrenie prebieha najmenej 3 roky v dubových sudoch po bourbone . Takže tu nijako nevybočuje z radu.

Ako už bolo v recenzii spomenuté, tak Proper 12, alebo skôr jej chuť, bola vybraná zo 100 rôznych zmesí whisky. A tie by najskôr nezvládol pripraviť len tak niekto. Teda až na pálenicu Old Bushmills Distillery. To je asi najstaršia pálenica v Írsku . Finálnu verziu a chuťový charakter Properu schvaľovali nielen skúsení destilári, ale aj sám McGregor alebo David Elder – bývalý manager pivovaru Guinness. Je teda jasné, že vo svojej kategórii musela chuť tejto whisky dopadnú dobre .

Záver recenzie

Whiskey Proper no. Twelve patrí chuťovo medzi strednú triedu miešaných whisky. Cenou ju však výrazne prevyšuje. Je jasné, že cenu zvyšuje hlavne jej príbeh a zapojenie hviezdy, ktorou je Conor McGregor. Chuť whisky je horká aj sladká zároveň s miernou drsnosťou v závere. Od whisky nečakajte nejakú chuťovú zložitosť, nad ktorou by ste premietali dlhé večery. Nie. Proper 12 je skôr dobre piteľnou whisky na akúkoľvek oslavu alebo výnimočnú príležitosť, kedy chcete piť dobré pitie, ale nechcete o ňom premýšľať ako napríklad u kvalitných single malt whisky.

Proper no. Twelve sa zaradila do rebríčka najlepšie whisky aj najlepšia írska whisky .

Similar Posts