Stará Myslivecká recenzia: Selection a Reserve
Stará Poľovnícka zažíva v posledných rokoch nečakaný boom , ale pritom ide o pitie, ktoré poznal už váš dedo a možno aj jeho prapredkovia. Poľovník je jedným z najznámejších destilátov u nás . Poďte si prečítať túto recenziu Staré Žitné Poľovnícke , kde sa dozviete viac o Žitnej, Original, Reserve, Selection alebo o Single Barrel, ktorá vznikla k 500 výročiu založenia najstaršej európskej pálenice.
Dávnejšie doby nepamätám, ale svokor mi rozprával, že Poľovník nepatril medzi najobľúbenejšie pitie na čape. Na druhú stranu, ak pozeráte nejaký socialistický film, tak sa tam Poľovník pije často. A to nielen na poľovníckych báloch.
Starú Poľovnícku vyrába alebo skôr páli Paliareň U zeleného stromu as v Prostějove, kam sa presťahovala niekedy v roku 2011. História pálenia v Českej republike siaha až do roku 1518, čo je zhruba pred 500 rokmi. Tradícia pálenia liehovín je u nás teda celkom dlhá.
Druhy Staré Poľovnícke
Hoci sa snaží Stará Poľovnícka marketingovo posúvsať kvalitu svojich destilátov na vyššie priečky, tak ani náhodou nemôžem povedať, že by išlo o TOP pitie, ktoré som mohol kedy ochutnať. Tým ale nechcem Starú Poľovnícku zrážať k zemi. To ani náhodou. Je to piteľná liehovina a po výrobnej stránke najskôr aj kvalitné.
Stará Poľovnícka sa pasovala do role českej whisky , ale pravdou je, že Starú ražnú poľovnícku, ktorá sa označuje ako Original, pasovali do role whisky najmä neznalí zákazníci. Rovnako ako vyzretejšiu sestru označovanú ako Reserve, ktorá už má výrazný whiskový charakter . Ak hľadáte skutočnú slovenskú whisky, tak prejdite na článok Trebitsch Whisky .
Stará Poľovnícka Reserve
Reserve je 4-ročný nápoj v jasným charakterom whisky . Či ide o whisky alebo nie, to radšej nebudem súdiť, polemizovať nad tým alebo veštiť. Na prvé ochutnanie je Reserve na rozdiel od 1-ročnej Original jemná a výraznou vanilkovou arómou . V chuti som potom ale rozpoznával aj ovocie, takže mi to pri veľmi vychlatenej fľaši prišlo, akoby som pil pálenku s vanilkovou arómou.
V každom prípade ide (za tú cenu) o slušné pitie na párbu s priateľmi alebo ako prídavok do miešaného nápoja . Rozhodne by som sa ju nebál zmiešať s colou a vlastne by som to neľutoval. Na pochutnávanie pri cigarke s knihou pri sviečke a trápnej fylozofickej úvahy to nie je, ale na pitie a zábavu je to bezvadný pitie, ktorý vám nepretrhne vrecko.
Stará Žitná Poľovnícka Selection
Tu už hovoríme o ražnej whisky. Tá zrela 7 rokov. Pričom za prvé 4 roky sa z nej stane Reserve a ďalšie 3 roky zrenia v dubových sudoch z nej urobí 7-ročnú whisky, ktorá chutí po sušenom ovocí, vanilke, dreve a samozrejme po žite.
Stará Poľovnícka Selection nie je prémiovým pitím, ale dobre piteľnou nenáročnou whisky, z ktorej nie je cítiť chlastovitosť. V chutiach môžete tiež hľadať karamel, lieskové oriešky, ale všetkému vládne ražná dochuť. Ako celkom to ujde, ale marketingový humbuk bol zárukou toho, že to zas taká extra trieda nebude. A to ani keď je v reklame Bartoška.
Záver recenzie
Každý máme iné chute, ale Stará Poľovnícka je podľa mňa dobré pitie, ktoré sa hodí na každú oslavu, kde nie sú prítomní whisky filozofi. Pretože ide o pomerne lacné pitie, ktoré sa dá v akcii zohnať za ešte prijateľnejšiu cenu, tak si myslím, že má Poľovník miesto v každom bare, pretože nikdy neviete, kedy budete čo zapíjať. Ale pite s rozumom.