Recenzia: Pampero Especial – rum, ktorý neprekvapí, ale rozhodne nesklame

pampero recenzie

Hoci na vás môže tento rum značky rum Pampero na prvý pohľad pôsobiť trochu nenápadne , vedzte, že sa rozhodne nejedná o žiadneho nováčika na trhu. Venezuelská destiléria Industrias Pampero , ktorá ho produkuje, má za sebou totiž pomerne dlhú tradíciu – založená bola už roku 1938 – a dokonca sa traduje, že bola jedným z  prvých výrobcov tzv. „avejo“ (teda starých) rumov vo Venezuele.

Preto vás zrejme rovnako ako ma teda vlastne ani toľko neprekvapí, že na Venezuele je Pampero Especial jedným z  najobľúbenejších a najpredávanejších a najlepších rumov vo svojej kategórii ako napríklad Don Papa alebo Diplomatico Reserva a napríklad Plantation XO . Poďme sa teda spoločne detailnejšie pozrieť, čo za jeho popularitou medzi rodenými Venezuelcami stojí.

Pampero Rum ve sklence
Pampero má peknú jantárovú farbu.

Tajomstvo výroby rumu Pampero

Keďže sa jedná o karibský rum , jeho základom je samozrejme melasa z  cukrovej trstiny . Tá je následne trikrát destilovaná hneď dvoma metódami, a to kontinuálnou destiláciou v  kolonovom destilačnom prístroji (niekedy podľa svojho tvorcu nazývanom Coffeyho destilačný prístroj ) a následne metódou dvojitej destilácie v  takzvanom periodickom destilačnom kotli , ktorý možno poznáte pod jeho anglickým názvom pot still . Následne je rum na päť až šesť rokov uložený na odpočinok do dubových sudov po bourbone .

Drevo z amerického duba prirodzene obsahuje cukor a vanilín , ktoré sú aktivované počas vypaľovania, a rum tak počas niekoľkoročného starenia v nich získava svoju typickú, sladko drevitú vôňu. Výsledkom celého procesu je 40% destilát zlatistej, takmer jantárovej farby . Zaujímavosťou je skutočnosť, že fľaše nie sú napodiv plnené priamo vo venezuelskej destilérii, ale v  Taliansku.

Podrobnosti o rume Pampero a hodnotenie

rum pampero recenze
  • Země: Venezuela
  • Palírna: Pampero, Diageo
  • Stáří: –
  • ABV: 40 %
  • Typ: Anglický, Španělšký
  • Barva: Jantarová

Naše hodnotenie

83 %

Hodnotenie čitateľov

Hodnocení

Nielen zlatá etiketa vyzdvihuje Pampero

Myslím, že väčšinu z  nás na prvý pohľad zaujal jednotný zlatý dizajn skvele ladiaci s  zlatistým obsahom fľaše , ktorého monochromatickosť narúša len jasne červené logo s  bielym obrázkom vzpúšťajúceho sa koňa . Možno vo vás prebúdza skôr asociáciu s  istou automobilkou, ale vedzte, že logo koňa je pre túto značku natoľko typické, že rodení obyvatelia Venezuely nazývajú tento rum familiárnou prezývkou „Caballito Freano“, čo v  preklade doslova znamená spútaný kôň . Sympatická je tiež skutočnosť, že etiketa fľaše je napriek celosvetovému predaju tohto destilátu popísaná iba v španielčine , čím si zachováva svojím spôsobom sympatickú autentickosť . Čo sa týka uzáveru, nie je síce korkový, ale aj skrutkovací uzáver pôsobí kvalitným, odolným dojmom .

Farba, vôňa a chuť

Ako už bolo povedané, rum Pampero Especial sa vyznačuje predovšetkým svojou krásnou zlatou farbou, typickou pre melasové rumy . Čo sa týka jeho vône, po otvorení fľaše vás privíta obzvlášť výraznú arómu vanilky, klinčekov, kože a tabaku . Po ochutnaní na poschodí ucítite príjemnú chuť škorice, klinčekov a perníka . Môžem konštatovať, že chuť je naozaj krémová a vďaka sudom po bourbone, v ktorých rum po dobu šiestich rokov odpočíval, v  nej nájdete aj jemné tóny práve tohto destilátu . Jedná sa o skôr suchšie rum , ktorého záver je dlhý, ľahko dymový s  tóny klinčekov, zázvoru a karamelu .

A pre koho bude „spútaný kôň“ tou správnou voľbou?

Myslím, že na tomto zlatavom melasovom rume si pochutná každý, kto má rád tak akurát sladký rum s  príjemnou, avšak nie nijako prehnane vtieravou chuťou a vôňou . Hoci je pomerne chutný aj samotný, úplne skvele sa hodí najmä do miešaných rumových nápojov . Osvedčia sa vám napríklad v  kombináciu s  kolou, ľadom a citrónom v  klasickom rumovom drinku Kuba Libre. To je cena o polovicu nižšia ako má napríklad Bumbu Rum , ale o polovicu vyššia cena, než stojí Heffron . Ten sa ale s rumom Pampero nedá porovnávať, pretože pampero je oproti nemu oveľa lepší.

Similar Posts